Нафта, вартість якої наблизилася до позначки $100 вперше з 2014 року на геополітичних ризиках, одночасно знижує перспективи зростання світової економіки та розганяє інфляцію, пише Bloomberg.
Згідно з економічною моделлю агентства, підвищення цін на нафту до $100 до кінця лютого з $70 наприкінці 2021 року підвищить інфляцію в США та Європі на 0,5 п.п. у другому півріччі.
А $150 за барель майже зупинить світове зростання та підніме інфляцію до 7%, прогнозує JPMorgan Chase.
А Goldman Sachs, що передбачив нафту по $100 у третьому кварталі, вважає, що зростання котирувань на 50% у поточному діапазоні розганяє світову інфляцію в середньому на 60 в.п., причому найсильніше страждають економіки, що розвиваються.
Водночас, ціни на енергоносії перестали впливати на економіку так сильно, як до сланцевої революції в нафтовидобутку. За оцінкою головного економіста Moody's Марка Занді, зараз кожні $10 до ціни барелю знижують зростання ВВП наступного року на 0,1 в.п. порівняно з 0,3 – 0,4 в.п. раніше.
Аналітик Приянка Кішоре з Oxford Economics оцінює в 0,2 в.п. зниження світового ВВП на кожні $10 у ціні нафти.
«Наниішнє швидке зростання здатне призвести до навколорецесійних умов в деяких країнах, особливо при посиленні фіскальної політики», – вважає експерт.
МВФ нещодавно підвищив прогноз інфляції на 2022 рік у розвинених країнах до 3,9% з 2,3%, а для країн, що розвиваються, дав у середньому 5,9%.
«З урахуванням багаторічних максимумів інфляції та невизначеності прогнозів зростання цін, останнє, що потрібне світовій економіці – це ще одне підвищення цін на енергоносії, – пишуть економісти HSBC Global Research Джанет Генрі та Джеймс Померой. – Але це те, що відбувається».
Нагадаємо, Bloomberg підрахував доходи в бюджет Росії від зростання цін на нафту.
А Міжнародне енергетичне агентство попереджає, що через вторгнення Росії в Україну постраждають поставки нафти в Європу.