Сергій Орлов, заступник мера Маріуполя, докладно розповів про ситуацію в заблокованому портовому місті, поки українська влада намагається допомогти тим, хто всередині міста, і евакуювати громадян, які втекли на околиці.
«Місто повністю зруйноване. Місто – це руїни… Ми засмучені не через інфраструктуру, а через людей. Тому що ми не знаємо, як допомогти нашим громадянам, які страждають у місті», – сказав він в інтерв'ю CNN.
«росія вже багато днів не дозволяє вирішити жодне гуманітарне питання, передати будь-яку гуманітарну допомогу і провести евакуацію наших громадян», – зазначив чиновник.
«Ще раз хочу уточнити, що немає можливості ні доїхати до Маріуполя, ні передати гуманітарну допомогу, ні евакуювати громадян, – зазначив Орлов. – Коли ми говоримо про еакувацію жителів Маріуполя – йдеться про евакуацію тих маріупольців, які перебувають у Бердянську, або які знаходяться на околицях Маріуполя чи в найближчих населених пунктах, які добиралися до Бердянська або пішки, або на своїх автомобілях. Дуже багато маріупольців евакуювалися самі, а це близько 30-50 тисяч людей – це маріупольці, які зараз перебувають у Бердянську та найближчих селах».
«Тож ця місія допомагає нам і дозволила евакуювати маріупольців із Бердянська до Запоріжжя. Це дуже добре. Це просто необхідно», – сказав він, зазначивши, що 45 автобусів евакуювали понад 2000 городян, у тому числі 710 дітей.
Що стосується тих, хто все ще знаходиться в Маріуполі, то однією з найгостріших проблем є харчування, сказав Орлов.
Групи допомоги, у тому числі Червоний Хрест, щосили намагалися дістатися міста з продовольством та припасами.
Група Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ), що вирушила до Маріуполя, заявила в п'ятницю, що їм не вдалося дістатися до обложеного міста, щоб забезпечити безпечний вихід мирних жителів. Команда планує знову спробувати добратися до заблокованого міста в суботу.
«Я навіть не можу описати словами, як виглядає життя в Маріуполі, – каже Орлов. – Жителі не мають чого їсти… [у нас] прийнято їсти тричі, але в Маріуполі – це тричі на тиждень. Отже, ми їмо у понеділок, вівторок та п'ятницю…».
За оцінками влади Маріуполя, понад 100 000 мешканців все ще перебувають у місті, і всі вони ховаються, сподіваючись вижити. За словами чиновника, громадяни живуть «як миші».
«Всі вони живуть під землею в укриттях, у бомбосховищах, у приміщеннях внизу, щоб була можливість вижити, не загинути від авіаударів, від ракет, від обстрілу», – сказав Орлов.
«Вони діляться один з одним їжею, так що звичайна їжа протягом дня – це склянка води з одним-двома печивами, одна склянка супу вдень, та одна склянка води й одне печиво увечері».
Орлов сказав, що повідомлення про те, що росіяни насильно забирають мешканців, зокрема дітей, відповідають дійсності.
«Під маріупольською територією я маю на увазі переважно околиці, які росія тимчасово окупує. Вони змушують людей евакуюватися звідси і навіть роблять депортацію», – сказав він.
Тим часом у місцевій лікарні, за словами Орлова, перебуває до 2000 дітей без батьків, а до вторгнення такої реальності просто не існувало.
«Перед війною, до 24 лютого, ми евакуювали всіх дітей без батьків на підконтрольну Україні територію… у Маріуполі не залишалося дітей без батьків. Звідки взялися 2000 дітей без батьків, як це можливо? Тож їх батьків убили росіяни, або вони їх розлучили», – додав він.
За словами мера міста Вадима Бойченка, відновлення Маріуполя, який постраждав від масованих обстрілів та ударів російською армією, коштуватиме не менше $10 млрд.