Сполучені Штати засудили численні вето росії у Раді Безпеки ООН у вівторок, заявивши, що вони «надзвичайно стурбовані тим, що росія зловживає своїм правом вето протягом останнього десятиліття». Річард Міллс-молодший, заступник постпреда США в ООН, назвав історію вето росії «найдовшим та найганебнішим списком».
Сполучені Штати, Росія, Китай, Франція та Велика Британія є п'ятьма постійними членами Ради Безпеки ООН (так званої «п'ятірки лідерів», P5), і всі п'ять країн мають право вето.
«Вето не було задумане як карт-бланш для безкарності P5. Воно не призначалося для автоматичного захисту від відповідальності назавжди», – сказав Міллс у вівторок.
«Росія принизила роль та репутацію Ради Безпеки ООН і заплямувала всю ООН загалом», – наголосив він.
За словами Міллса, Росія наклала вето:
Геннадій Кузьмін, заступник постпреда росії в ООН, виступив раніше під час сесії Генасамблеї ООН у вівторок, заявивши, що вони «категорично відкидають» нещодавно прийняту резолюцію про вето.
«Право вето для постійних членів Ради Безпеки є наріжним каменем архітектури ООН. Рішення, яке було прийняте сьогодні, хоч і має дуже гарне впакування, – це, безумовно, спроба створити інструмент тиску на постійних членів Ради Безпеки. І це підхід, який ми категорично відкидаємо», – сказав Кузьмін.
Радник Постійного представництва України при ООН Сергій Дворник заявив у вівторок, що члени «п'ятірки» мають надзвичайну владу, надану їм, і що росія зловживала цією владою.
«Нагадаю, що практично кожен проект резолюції в Раді безпеки щодо російської агресії проти України був заблокований. Це сталося через зловживання правом вето з боку російської федерації, яка зайняла місце радянського союзу в Раді Безпеки», – сказав Дворник.
«Кожне вето щодо злочинів проти людяності, військових злочинів та геноциду – це прояв граничної зневаги до тих, хто загинув і поранений, а також до тих, кого можна вбити – бо росія розглядає своє право вето як зелене світло для таких злочинів», – наголосив він.
Нагадаємо, Радбез ООН запустив новий механізм: Генеральна Асамблея ООН буде автоматично скликатися щоразу, коли в Раді Безпеки застосовуватиметься вето, протягом 10 денного терміну з метою проведення дебатів щодо ситуації, у якій застосоване вето, йдеться в проєкті резолюції.