Що сталося. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг попередив лідерів країн у Давосі про ризики безпеки, пов'язані з Китаєм та росією, нагадавши, що «свобода важливіша за вільну торгівлю, а захист цінностей важливіший за прибуток».
Джерело. Про це він сказав у спеціальному зверненні на економічному форумі в Давосі.
Деталі. Столтенберг сказав, що країни не повинні обмінювати довгострокові гарантії безпеки на короткострокові економічні інтереси.
«Війна в Україні демонструє, як економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливі місця. Це створює надмірну залежність від ключових товарів, таких як енергія, обмін технологіями (штучний інтелект, який є вирішальним для сучасної зброї)», – зазначив Столтенберг.
Він зауважив, що це стосується не лише Росії, а й Китаю, додавши, що не виступає проти торгівлі з Китаєм, але контроль над мережами 5G є вирішальним питанням безпеки.
До всього, Столтенберг каже, що впевнений, що НАТО зможе прийняти Фінляндію та Швецію до альянсу.
Бекграунд. Раніше Урсула фон дер Ляєн на форумі в Давосі розказала, як ЄС планує позбутися залежності від російських енергоносіїв.