«Якщо Україна впаде, ми – наступні»: 7 найбільш резонансних меседжів Давосу

«Якщо Україна впаде, ми – наступні»: 7 найбільш резонансних меседжів Давосу

Підтримка України у її війні з росією стала домінуючою темою WEF 2022

Этот материал также доступен на русском языке
«Якщо Україна впаде, ми – наступні»: 7 найбільш резонансних меседжів Давосу
Фото: WEF

З неділі по четвер, 22–26 травня, у швейцарському Давосі тривав щорічний Всесвітній економічний форум (WEF), на який з'їхалися 2500 делегатів із 85 країн, зокрема 50 глав держав та урядів. Цього разу на заході не було снігу та російських представників, було мало китайців, але – вдосталь дощів, українців та обговорень війни в Україні.

Mind зібрав сім найрезонансніших заяв, зроблених цього тижня в Давосі.

«Не чекайте фатальних пострілів» (Володимир Зеленський)

«Якщо Україна впаде, ми – наступні»: 7 найбільш резонансних меседжів Давосу

Президент України Володимир Зеленський одним із перших виступив на ВЕФ по відеозв'язку. Аудиторія підвелася зі своїх місць, щоби привітати його.

Зеленський подякував усім країнам, які надали Україні допомогу, і закликав світ запровадити максимальні санкції проти москви: ембарго на російську нафту, повне блокування всіх банків без винятку, повну відмову від ІТ-сектору та повне припинення торгівлі з агресором.

«Не чекайте фатальних пострілів. Не чекайте на застосування росією хімічної, біологічної або, не дай Боже, ядерної зброї. Не створюйте в агресора враження, ніби світ не чинитиме достатнього опору. Захищайте одразу по-максимуму свободу та нормальний, корисний для всіх світоустрій», – закликав Володимир Зеленський.

«Наша цивілізація може не вижити» (Джордж Сорос)

Джордж Сорос, 91-річний мільярдер-інвестор та філантроп, припустив, що російське вторгнення в Україну, можливо, стало початком третьої світової війни. За його словами, цивілізація може не пережити цієї війни. І для порятунку цивілізації Заходу потрібна лише перемога. Досягти перемир'я шляхом переговорів з путіним, на думку Сороса, неможливо, оскільки російському президентові не можна довіряти.

«Ми маємо мобілізувати всі наші ресурси для скорішого припинення війни. Найкращий і, мабуть, єдиний спосіб зберегти нашу цивілізацію – якнайшвидше перемогти путіна… Я не можу передбачити результат, але Україна безумовно має шанси на перемогу», – підкреслив Сорос.

«Україна має віддати росії території» (Генрі Кісінджер)

«Якщо Україна впаде, ми – наступні»: 7 найбільш резонансних меседжів Давосу

У Давосі прозвучала і викликала великий резонанс думка, діаметрально протилежна баченню Сороса. Колишній держсекретар США та лауреат Нобелівської премії миру 99-річний Генрі Кісінджер закликав якнайшвидше провести переговори з росією та піти на поступки – «обміняти території на мир».

«Перемовини потрібно розпочати у найближчі два місяці, перш ніж виникне перелом та напруженість, з якими буде ще важче впоратися. Ідеальним було б повернення розділової лінії до попереднього статус-кво», – заявив Кісінджер.

На його думку, Україна вийде з війни якнайкраще, якщо їй вдасться домовитися про мир в обмін на нейтральний статус та відмову від претензій на Крим та ті території Донбасу, які були непідконтрольними до 24 лютого 2022 року.

«Якщо продовжувати війну далі за цю точку, це буде вже війна не за свободу України, а нова війна проти самої росії», – зазначив колишній держсекретар США.

Заклик Кісінджера до територіальних поступок було розкритиковано у США, де легендарного держсекретаря назвали «панікером Давосу», і цей заклик викликав гнівну реакцію в Україні. Володимир Зеленський зазначив, що мова Кісінджера більше пасує не для Давосу 2022 року, а для Мюнхена 1938-го, де відбулася Мюнхенська змова, за якою країни Європи віддали гітлерівській Німеччині Чехію. Президент України нагадав, що у реальному 1938 році 15-річний Генрі Кісінджер разом із сім'єю втікав з Німеччини та чудово розумів, що потрібно не адаптуватися до нацистів, а рятуватися від них чи боротися з ними.

«Якщо Україна впаде, ми – наступні» (Едуард Хегер)

«Якщо Україна впаде, ми – наступні»: 7 найбільш резонансних меседжів Давосу

Якщо Україна програє у війні, наступною метою путіна стане Словаччина – 5,5-мільйонна країна, що входить до військового блоку НАТО з 2004 року. Такий прогноз у давоських дискусіях зробив прем'єр-міністр Словаччини Едуард Хеґер. Він розкритикував країни Євросоюзу за надмірну залежність від російських енергоносіїв, і закликав лідерів ЄС припинити поступатися своїми принципами у відносинах із росією.

«Ми надто довго обмінювали наші цінності на дешевий газ та нафту. Компроміс із путіним призвів до війни в Україні. Агресивної війни, в якій гинуть люди. Українці проливають свою кров за наші цінності, тому ми не повинні цього робити», – заявив Едуард Хегер.

«путін не повинен виграти свою війну» (Олаф Шольц)

Канцлер Німеччини Олаф Шольц висловив тверду впевненість у тому, що путін програє в розв'язаній ним війні, і наголосив, що не можна дозволити росії диктувати Україні та Заходу умови миру.

«Велика ядерна держава поводиться так, ніби вона має право перекроювати кордони. путін хоче повернути світовий порядок, в якому сила диктує, що правильно... Наша мета чітка й зрозуміла: путін не повинен виграти свою війну. І я твердо впевнений, що він її не виграє… … Потрібно дати зрозуміти путіну, що продиктованого нав'язаного миру не буде – Україна цього не прийме, і ми також», – сказав у своєму виступі у Давосі Олаф Шольц.

Главу Німеччини критикували за нерішучість у перші тижні війни та за перешкоджання постачанням зброї Києву. Виступаючи в Давосі, він запевнив присутніх, що тепер має намір надавати Україні допомогу, діючи в одній ланці з партнерами антипутінської коаліції.

«Уперше Німеччина постачає зброю в зону бойових дій, зокрема тяжке озброєння. На мою думку, путін серйозно вестиме переговори про мир лише тоді, коли усвідомить, що не може проломити оборону України. Ось чому ми підтримуємо Україну. Ця підтримка тісно скоординована з нашими партнерами та союзниками. Ми єдині в цьому, а також у тому, що не робитимемо нічого, що може перетворити НАТО на учасника конфлікту. Це означало б безпосередню конфронтацію між ядерними державами», – пояснив Олаф Шольц.

«Харчова криза може тривати два роки» (Нгозі Оконджо-Івеала)

«Якщо Україна впаде, ми – наступні»: 7 найбільш резонансних меседжів Давосу

Генеральний директор Світової організації торгівлі (СОТ) Нгозі Оконджо-Івеала закликала країни не блокувати і не обмежувати експорт базових продуктів харчування. Війна, що почалася 24 лютого, порушила постачання добрив, пшениці та інших продовольчих товарів як із росії, так і з України. Внаслідок цього 22 країни ввели 41 торгове обмеження на вивезення продуктів, і в багатьох регіонах світу виникає дефіцит та зростання цін.

«Продовольча криза реальна, і ми повинні знайти рішення», – попередила в Давосі Нгозі Оконджо-Івеала.

За її словами, голова ООН Антоніу Гутерріш залучений до переговорів щодо надання безпечних коридорів для евакуації українського зерна Чорним морем. Зараз у сховищах України знаходиться 25 млн тонн зерна і ще 25 млн тонн може бути зібрано з полів цього літа. Залізницею, як стверджує очільник СОТ, дуже проблематично доправити на зовнішні ринки навіть 1–2 млн тонн.

«Продовольча криза, якщо ми не отримаємо ці безпечні коридори, може затягнутися ще на рік чи два», – попередила Нгозі Оконджо-Івеала.

«Обрій потемнів» для глобальної економіки (Кристаліна Георгієва)

У квітні Міжнародний Валютний Фонд (МВФ) погіршив прогноз економічного зростання на 2022 рік одразу для 143 країн, на частку яких припадає 86% світової економіки. Цієї весни перспективи багатьох країн стали туманними через війну в Україні, локдауни в Китаї та цінові шоки, особливо – що стосується продуктів харчування.

«У короткий проміжок часу... обрій потемнів», – повідомила в Давосі директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва.

За її словами, глобальна економіка, ймовірно, зіштовхнулася з «найскладнішим випробуванням з часів Другої світової війни». Втім глобальної рецесії поки що не передбачається. Економічний спад відбудеться в низці країн, але загалом, за прогнозом МВФ, світова економіка зросте на 3,6% у 2022 році.

Читайте також: «Ні холодній війні!», або 8 головних меседжів «віртуального Давосу»

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло