Каїрський вуличний торговець фруктами Ханна Айяд змушений разом з родиною економити на їжі, оскільки в Єгипті різко зросла інфляція, спричинена війною росії в Україні.
«Тепер ми купуємо новий одяг дуже рідко, – розповідає він CNN. – Ми можемо обійтися без м'яса, купуючи його раз на місяць, а курятину купуємо 2-3 рази на місяць, не так, як раніше», – каже він.
Його клієнти теж можуть дозволити собі лише частину того, що вони купували раніше, через це доходи підприємця падають.
«Раніше деякі люди купували 5 кг або 10 кг фруктів, тепер вони можуть купити максимум 1 кг або 2 кг», – каже він. Йому потрібно кілька днів, щоб продати ту саму кількість продукції, яку він продавав за один день.
Купівельна здатність єгипетських домогосподарств швидко знижується.
Економічна криза підвищує ймовірність заворушень у країні, де лише десять років тому режим було повалено внаслідок повстання, яке закликало до «хліба, свободи та соціальної справедливості».
В останні місяці багато хто протестував через нові обмеження на імпорт та девальвацію місцевої валюти. У Facebook створювалися групи для пошуку місцевих альтернатив кормам для домашніх тварин після того, як їх імпорт було припинено, а бідніші єгиптяни, такі як Айяд, стали купувати менше продуктів харчування.
На іншому кінці столиці у супермаркеті Хайя Ареф шукає у своєму списку покупок дешевші місцеві альтернативи. Раніше вона помічала підвищення цін на 10-15% кожні шість-вісім місяців, але зараз стрибки цін стали частішими та сильнішими, каже вона.
«Раніше я купувала пластівці міжнародної марки, які коштували близько $4, а тепер подорожчали до $13», – каже 23-річна архітекторка. Вона скоротила кількість м’яса та закусок, щоб урізати свій місячний бюджет. Для неї місцеві овочі стали доступнішим і більш здоровим варіантом.
Війна в Україні привнесла невизначеність на світові ринки зерна та призвела до зростання цін.
Ціни на імпортну пшеницю подвоїлися. Єгипет, який залежить від росії та України на 80% імпорту пшениці, тепер платить $435 за тонну замість $270 минулого року, за даними уряду.
У травні рейтингове агентство Moody's попередило про «соціальні та політичні ризики», знизивши економічний прогноз Єгипту на рік зі стабільного до негативного. І уряд, схоже, поділяє ці побоювання.
Передбачаючи заворушення, президент Абдель Фаттах ас-Сісі ініціював загальнонаціональний діалог з представниками опозиції. Таким чином він змінив тактику придушення інакодумства, через яке тисячі людей роками тримають за ґратами.
Офіційний рівень інфляції в Єгипті в червні склав 14,7% порівняно з приблизно 5% у той же час минулого року, але споживачі кажуть, що ціни злетіли вище за цю цифру з того часу, як у лютому почалося російське вторгнення в Україну.
Більше про причини глобальної продовольчої кризи – у матеріалі Mind “Затягнути пасок: як росія використовує зернові у якості зброї”.