«Роскосмос» повідомив американське космічне агентство NASA, що росія планує залишатися на МКС аж до 2028 року, поки не буде готова її власна станція на орбіті. Про це пише Reuters із посиланням на високопоставлене джерело в NASA.
У керівництві NASA додали, що їхні стосунки з «Роскосмосом» залишаються «звичайними».
США та росія співпрацюють у космосі вже понад два десятиліття.
26 липня новий глава «Роскосмосу» Юрій Борисов у розмові з путіним підтвердив дані про те, що росія планує залишити МКС після 2024 року. Він уточнив, що на той час рф вже зможе підготувати власну національну орбітальну станцію.
Також 26 липня на сайті «Роскосмосу» вийшло інтерв'ю генерального конструктора РКК «Енергія» Владіміра Соловйова, в якому він заявив:
«Якщо рішення про національну орбітальну службову станцію будівництво буде прийнято до кінця року, то перший етап розпочнеться у 2028 році».
Як писало CNN, виведення росії стане серйозним ударом по МКС.
Два тижні тому NASA і “Роскосмос” домовилися про обмін екіпажами або «обмін місцями запуску», переговори про які тривали більше чотирьох років.
Починаючи з вересня, двоє російських космонавтів стартуватимуть на американських космічних кораблях з Флориди, а двоє американських астронавтів відправляться в космос на російських ракетах. Тож було незрозуміло, чи вплине рішення росії вийти з МКС після 2024 року на угоду про обмін екіпажем.
МКС, яка є спільним проектом США, росії, Японії, Канади та Європейського космічного агентства, розділена на дві секції – російський орбітальний сегмент і американський орбітальний сегмент. Адміністрація Байдена оголосила в грудні, що вона має намір продовжити роботу МКС з 2024 до 2030 року. Але росія – партнер номер один NASA в МКС – так і не підписала угоду.
«Російський сегмент не може функціонувати без електрики з американської сторони, а американська сторона не може функціонувати без силових установок, які знаходяться на російській стороні», – сказав колишній астронавт NASA Гаррет Рейсман. – Тож ви не можете розлучитися мирним шляхом».
Відтоді NASA досліджує способи роботи космічної станції без допомоги російського сегменту.