Президент України Володимир Зеленський відкрив двері для легалізації одностатевих цивільних партнерств у країні у відповідь на петицію, яка закликала запровадити рівноправний шлюб для людей однієї статі і набрала достатню кількість голосів, пише CNN.
У письмовій відповіді Зеленський пояснив, що легалізувати одностатеві шлюби, поки в країні триває війна, буде неможливо, оскільки для цього потрібно буде змінити конституцію.
Але він зазначив, що його уряд «напрацював рішення щодо легалізації зареєстрованого цивільного партнерства в Україні в рамках роботи з утвердження та забезпечення прав і свобод людини».
Заклики запровадити одностатеві шлюби в країні посилилися в зв'язку з війною через значну кількість ЛГБТ-людей, які служать в армії, і більший правовий захист, який мають одружені цивільні особи.
В разі загибелі людини його партнер, по суті, досі не має жодних прав, йдеться в петиції.
«Сімейний кодекс України визначає, що сім'я є первинним і основним осередком суспільства. Сім'ю становлять особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Відповідно до Конституції України шлюб є про вільну згоду жінки та чоловіка (ст. 51)», – написав Зеленський на сайті Президента України.
«Конституція України не може бути змінена під час воєнного чи надзвичайного стану (ст. 157 Конституції України)», – пояснив він.
Водночас Зеленський заявив, що разом зі своїми міністрами працюватиме над «забезпеченням прав і свобод» усіх українців.
«У сучасному світі рівень демократичності суспільства вимірюється, в тому числі, державною політикою, спрямованою на забезпечення рівних прав усіх громадян. Кожен громадянин є невід’ємною частиною громадянського суспільства, він має всі права і свободи, закріплені в Конституції України, – також сказав Зеленський. – Усі люди вільні та рівні у своїй гідності та правах».
Зеленський також подякував понад 28 000 людей, які підписалися під петицією, за «активну громадянську позицію». Згідно з українським законодавством, президент має розглядати петиції, які набрали понад 25 000 підписів.
У червні ООН визначила ЛГБТ-людей як групу, яка особливо вразлива через війну, і заявила, що ЛГБТ-біженці з країни «часто піддаються підвищеному ризику відчуження, експлуатації, насильства та жорстокого поводження, а також стикаються з певними ризиками захисту».
Україна легалізувала гомосексуалізм після розпаду Радянського Союзу, але в країні залишаються анти-ЛГБТ погляди та закони. Дискримінація на робочому місці за ознакою сексуальної орієнтації заборонена, але не існує законодавчого визнання одностатевих стосунків, а одностатевим парам заборонено усиновлювати дітей і вони не захищені законами про злочини на ґрунті ненависті, повідомляє наглядова організація ILGA-Europe.
Організація ставить Україну на 39 місце серед 49 європейських країн за рівнем дотримання прав ЛГБТ.