Сервіс Wise заблокував рахунки фондів, які допомагали Україні

В компанії пояснили, що це через санкції та заборону «напіввійськових товарів»

Фото: DR

Що сталося. Протягом останнього місяця кілька благодійних фондів, які збирають кошти на допомогу Україні та українцям, почали повідомляти про блокування своїх рахунків у Wise. 

На запит про розблокування представники платіжної системи спочатку погоджуються розглянути ситуацію детальніше, проте згодом просто остаточно блокують рахунки, пояснюючи це виконанням санкцій чи внутрішніх правил компанії. 

Джерело. Про це пише AIN.UA.

Деталі. Wise – практично безальтернативне рішення для благодійних фондів, які займаються допомогою постраждалим від війни людям. Wise має оптимізоване API, що дозволяє автоматично створювати велику кількість платежів з бази даних, не вводячи кожен параметр для кожного переказу окремо. Крім того, вони працюють з основними українськими банками, пояснює видання.

«Зі збором грошей немає жодних проблем. Проте далі потрібно ці гроші якимось чином переводити конкретним біженцям. Ми не можемо їм давати рахунки в PayPal чи криптовалюту. Це люди, в яких крім картки «ПриватБанку» нічого немає. Це часто літні люди, інваліди, і дуже важливо надати їм допомогу саме в тому форматі, який вони зможуть використовувати», – розповів інвестор Семен Дукач, керівник фонду Cash for Refugees.

Крім того, Wise дозволяє створювати корпоративні nonprofit-рахунки, які якраз потрібні благодійним організаціям. Наприклад, в PayPal такої можливості просто немає, як немає і способу створювати тисячі переказів в автоматичному режимі.

Блокування рахунків організацій, які допомагають Україні, є масовим. В одних ситуаціях Wise посилається на свої внутрішні правила про не підтримку операцій зі «зброєю, військовими та напіввійськовими товарами та послугами» і блокує організацію, яка купувала дрони. В інших ситуаціях платіжна система пояснює свої дії небажанням порушувати санкції проти росії, пише AIN.UA.

«Після тривалого розгляду ми отримали повідомлення, що наш обліковий запис Wise закрито назавжди. Я більше не можу увійти в обліковий запис. Наші кошти повернуться на банківський рахунок, сподіваємось, протягом наступного тижня чи двох. Причина закриття: «Ми прийняли це рішення, оскільки характер вашого бізнесу порушує розділ 1.2.3 (c): Інші обмежені види діяльності нашої Use Policy. У цьому розділі зазначено, що ми не підтримуємо «Зброю, військові та напіввійськові товари та послуги». Ми не можемо продовжити надавати вам послуги, оскільки ми не підтримуємо такі види діяльності», – поділилися історією закриття рахунків благодійного фонду Тая Млюзан.

Але під блокування також потрапляють і фонди, які займалися безпосередньою грошовою допомогою постраждалим від війни цивільним людям, наприклад Cash for Refugees. Оскільки діяльність таких організацій неможливо округлити до «військових чи напіввійськових товарів», платіжна система пояснює такі рішення небажанням порушувати санкції.

«Wise почав нас відключати місяці два тому. Вони запитували в нас «А що, як ваші гроші отримають люди з Донецька чи з Луганська?» Іноді ми надавали допомогу людям з Сєвєродонецька, який ще не був окупований і, відповідно, не був під санкціями. Проте в Wise не хочуть розбиратися з деталями», – зазначив Дукач.

Cash for Refugees, як і багато інших фондів, які зіштовхнулися з невиправданим блокуванням рахунків, намагалися переконати Wise, що гроші не потрапляють на окуповані території, а діяльність організації ніяким чином не може порушувати санкції.

«Як nonprofit-організація ми маємо залізне правило – маємо наживо побачити людину, якій збираємось надати допомогу. У нас волонтери збирають інформацію про таких людей. І, звичайно, вони не їздили в окупований Донецьк, вони їздили в Чернівці, де знайомились з біженцями, які живуть в тимчасових центрах. Тобто санкції не мають жодного стосунку до цих людей. Взагалі не може бути санкцій проти людей, які отримують $75, вони не для цього впроваджені»

Проте трактування санкцій у Wise не змінилось. 

«Хоча ми цінуємо, що ваша організація особисто зустрічається з людьми та перевіряє їхні документи, ми маємо ретельно перевірити, чи можемо ми покладатися на ці перевірки як регульована фінансова установа. Хоча ми робимо все можливе, щоб підтримати тих, хто живе в Україні, ми жодним чином не можемо працювати в підсанкційних регіонах», – зазначають у Wise.

Таким чином Wise просто зупиняє роботу благодійних організацій. Після остаточного рішення про блокування, гроші, які були на платіжній системі, звичайно, повертаються на банківські рахунки. Проте доки йде розгляд апеляції вони просто залишаються замороженими.

Бекграунд. Нагадаємо, засновники естонського стартапу Wise стали мільярдерами після вдалого ІРО.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS