Що сталося. У разі розхолодження всіх шести реакторів Запорізької АЕС не виникло б жодної загрози аварії, яка підлягала б порівнянню з масштабами Чорнобильської катастрофи. Проте станом на сьогодні на ЗАЕС розхолоджені лише три реактори, що несе загрозу трьох потенційних Чорнобилів.
Джерело. Про це йдеться в матеріалі Mind «Рвоне чи не рвоне: що відбувається на ЗАЕС».
Коментарі. Колишній радник президента НАЕК «Енергоатом» Георгій Балакан вважає, що енергоблоки ЗАЕС слід негайно перевести в холодний стан, як того вимагає порушення умов безпечної експлуатації АЕС. Для цього вони мали б простояти у стані холодного зупину десь місяці три, допоки не знизиться залишкове тепловиділення.
«Енергоатом» з моменту окупації ЗАЕС мав би перейматися не експортом електроенергії, а забезпеченням безпечного холодного стану всіх шести енергоблоків, станом дизель-генераторів і готовністю персоналу до виникнення ризиків, зумовлених військовою загрозою та втратою фізичного захисту ЗАЕС», – зазначає Балакан.
Одразу ж після окупації ЗАЕС українські фахівці Микола Штейнберг (голова органу ядерного регулювання України з 1991 по 1995 рік, член ради керуючих МАГАТЕ у 1994–1995 роках) і Віктор Шендерович (головний інженер Київського інституту «Енергопроєкт», що проєктував АЕС України, і не лише України) заявили: тримати на потужності ЗАЕС, де ведуться бойові дії, – це злочин.
Бекграунд. Нагадаємо: минулого тижня ЄС погодився збільшити імпорт електроенергії з України до 250 МВт. Ще через тиждень «Укргідроенерго» відзвітувало: Дністровська ГАЕС змогла на якийсь час замістити відключений 5 серпня блок енергоблок Запорізької АЕС та уникнути серйозних проблем в енергосистемі.
Очільник «УГЕ» Ігор Сирота в коментарі дозволив собі фактично звинуватити Міненерго: не нарощування експорту на часі, а стабільність своєї енергосистеми.
Більше про те, що відбувається зі станцією, які ризики це несе, чи можна було їм запобігти (і коли) та чи вживає Україна якихось застережних заходів – у матеріалі Mind.