Російська вугільна промисловість зіткнулася із ризиком масових банкрутств. Через західні санкції російські компанії втратили преміальні ринки збуту, а пошук альтернативи на азіатських ринках змушує продавати продукцію з серйозним дисконтом, що б'є по доходах.
Більше того, заборона на імпорт вугілля з росії з боку Євросоюзу, яка вступила в дію 10 серпня, вже фактично зупинила морські поставки вугілля з росії, наземні транспортні потужності просто не можуть прийняти такі обсяги постачання.
Джерело. Про це пише агентство Bloomberg, на яке посилається The Insider.
Деталі. Про суворі ризики для всієї промисловості йдеться у протоколі засідання Держради з енергетики рф. Чиновники визнають, що санкції значно збільшили витрати російських компаній.
У 2021 році обсяг поставок вугілля у Європу оцінювався в 48,7 млн тонн, це приблизно 21,8% від усього вугільного експорту росії, або 8 млрд євро на рік. Після введення санкцій цей ринок остаточно закрився для російських виробників, більше того, проблеми є з поставками у Японію, Південну Корею і Тайвань – ці країни побоюються санкцій і не готові співпрацювати з російськими компаніями.
Тому росії доводиться конкурувати за азіатські ринки з Австралією та іншими лідерами вугільного ринку, пропонуючи значний дисконт на свою продукцію. Знижки допомогли наростити частку поставок до Китаю на 22%, зазначає видання.
Bloomberg відзначає, що санкції фактично зупинили поставки вугілля з росії, тому що міжнародні морські перевізники та страховики не готові порушувати санкційний режим. Як приклад, агентство наводить найбільшу вугільну компанію росії – СУЕК, чиї поставки по воді в прямому сенсі зупинилися: з середини серпня компанія не змогла відправити жодного танкера зі своїм вугіллям.
Проблема в тому, що ЄС заборонив страхувати судна з російським вугіллям. Міжнародний ринок страхування, як зазначає агентство, поділено між американськими, європейськими, британськими та швейцарськими компаніями, які виконують санкції Заходу. На пошук альтернатив знадобиться час, а вартість страхових послуг буде явно дорожчою через підвищені ризики.
З аналогічними проблемами у грудні 2022 року може зіткнутися і російська нафтова галузь: нафтове ембарго передбачає заборону страхування енергоносіїв морським шляхом.
Бекграунд. Нагадаємо, у найбільшому вугільному басейні росії через санкції зупиняють видобуток.