Що сталося. Після остаточного розвалу кланово-олігархічної моделі суспільство опиниться в стані, близькому до ситуації початку 1990-х років, коли рухнула планова адміністративна модель економіки, але громадяни не були готові швидко адаптуватися в нових реаліях.
Джерело. Про це йдеться в матеріалі Mind «Україна більше не буде кланово-олігархічною. Як зміниться конфігурація груп впливу після війни».
Деталі. «Період пристосування до нової моделі економіки зайняв майже десять років. Фактично це було втрачене десятиліття. Наразі така загроза знову актуальна», – вважають експерти.
Вони додають, що крах кланово-олігархічної моделі не означає, що на її місці автоматично виникне прогресивніша модель. «Остання не виникне стихійно. Для формування більш прогресивної та ефективної моделі економіки потрібно виконати величезний обсяг роботи», – наголошують у Mind Intelligence.
На думку експертів, через те, що сьогодні перед державою стоять більш актуальні завдання, така робота не ведеться.
«Зараз практично ніхто не знає, що прийде на заміну кланово-олігархічної моделі економіки. Найгіршим є те, що ніхто над цим не замислюється. Українське суспільство налаштоване радикально негативно щодо цієї моделі економіки, але насправді воно не має досвіду функціонування в жодних інших моделях», – повідомляють у матеріалі.
Зазначається, що «домінуючі в Україні до останнього часу, ФПК не були настільки деструктивними, як зазвичай вважають, а ослаблення їхнього впливу в державі матиме складнопрогнозовані наслідки».
За словами експертів, відпадуть певні негативні явища, пов’язані з домінуванням ФПК, але також будуть зруйновані певні досить важливі механізми, які останніми роками забезпечували економічний і соціальний розвиток держави.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що чекає економіку України через емісію гривні та які наслідки від монетизації бюджетного дефіциту.