Нобелівську премію в галузі медицини та фізіології вручили шведському генетику Сванте Паабо за дослідження геномів вимерлих гомінідів (людиноподібних. – Mind) та еволюції людини.
Паабо розшифрував геном неандертальця, вимерлого родича сучасної людини, і відкрив раніше невідомий вид гомінідів – денисівську людину.
«Паабо також виявив, що передавання генів походить від цих вимерлих гомінідів до Homo sapiens після міграції з Африки близько 70 000 років тому. Це передавання генів має фізіологічне значення сьогодні, наприклад, впливаючи на те, як наша імунна система реагує на інфекції», – йдеться у повідомленні Нобелівського комітету.
Паабо – один із засновників дисципліни «палеогенетика», що займається дослідженням перших людей і гомінідів за допомогою генетичних методів.
У 1985 році він першим в історії витяг генетичний матеріал з мумій.
У березні 2010 року група Паабо, яка вивчила ДНК, витягнуту з фрагмента кістки, знайденої в Денисовій печері на Алтаї, дійшла висновку про існування в давнину раніше невідомого виду гомінідів – денисівської людини.
Традиційно оголошення лауреатів із медицини та фізіології розпочинає Нобелівський тиждень. Завтра, 4 жовтня, ми дізнаємось лауреата чи лауреатів з фізики, а післязавтра – з хімії. У четвер Шведська академія оголосить ім'я Нобелівського лауреата з літератури, а в п’ятницю норвезький Нобелівський комітет оголосить про присудження Нобелівської премії миру. Наступного тижня, у понеділок, дізнаємося лауреата чи лауреатів так званої Нобелівської премії з економіки. Це єдина відзнака, про яку засновник премії Альфред Нобель, шведський промисловець і винахідник динаміту, не згадав у своєму заповіті. Премію присуджує Центральний банк Швеції.
Першим Нобелівським лауреатом у галузі фізіології та медицини став німець Еміль Адольф фон Берінґ у 1901 році за роботу над розробкою та використанням численних сироваток і вакцин, серед іншого, проти правця та дифтерії. Відтоді в цій галузі було присуджено 112 Нобелів, нагороджено 226 осіб, із яких 12 жінок.
Минулого року Нобелівську премію з фізіології та медицини отримали Девід Джуліус і Ардем Патапутян за відкриття рецепторів температури та дотику.