Bloomberg: у Європи попереду — складні роки енергетичної нестабільності та конкуренції за поставки ЗПГ

Довгострокові контракти на ЗПГ до 2026 року повністю розпродані

фото Pixaby

Європа вирішила питання газопостачання для цієї зими, але все більше занепокоєння викликає довгострокова перспектива.

Нинішній стан світового ринку зрідженого природного газу – який став критично важливою заміною втраченого російського імпорту для Європи – передбачає, що в ЄС попереду ще кілька років енергетичної нестабільності та жорсткої конкуренції за поставки.

Джерело. Про це пише Bloomberg.

Згідно з опитуванням компаній у Японії, найбільшому у світі імпортері палива, довгострокові контракти на ЗПГ (на які припадає 70% всього зрідженого газу) до 2026 року повністю розпродані, а нове виробництво ЗПГ майже не запускається.

У результаті дуже зросте конкуренція за 30% решти пропозиції ЗПГ, які припадають на короткостроковий ринок – тут ціни вже втричі перевищують рівень довгострокових контрактів.

Після 2026 року боротьба за ЗПГ не стихне. Китай щойно підписав з Катаром одну з найбільших угод про постачання за всю історію, погодившись закуповувати 4 млн тонн щороку протягом 27 років, починаючи з 2026-го. Обсяг угоди – $60 млрд. 

Азіатські покупці досі домінували на світовому ринку ЗПГ

Bloomberg: у Європи попереду — складні роки енергетичної нестабільності та конкуренції за поставки ЗПГ
інфографіка Bloomberg

Все ще можна отримати адекватні поставки ЗПГ і без довгострокових контрактів. Цього року Європа успішно залучила ЗПГ з усього світу для заміни російського газу. Але це робить покупців залежними від короткострокових ринків, які, як правило, більш волатильні та дорожчі.

Одна річ, яка може змінити баланс на користь Європи, – це молода технологія, що дозволяє швидше і дешевше освоювати нові газові ресурси.

В той час, як ЗПГ зазвичай виробляється на великих заводах на узбережжі, деякі компанії оптимізують процес, в якому використовуються спеціалізовані судна для виробництва охолодженого палива безпосередньо в морі.

Минулими вихідними в Мозамбіку почав працювати плавучий завод, і перші вантажі вирушили до Європи.

Є пропозиції щодо створення додаткових об'єктів по всьому світу, від США до Західної Африки та Папуа-Нової Гвінеї. Їхня сукупна потужність буде еквівалентна приблизно третині минулорічної світової торгівлі ЗПГ. Однак виведення нового газу на ринок відбудеться лише через два роки після того, як проект отримає добро.

Бекграунд. Mind.ua наводить 10 цитат П'єра Андюрана – відомого французького торговця енергоресурсами – про пріоритети виживання та стійкості європейської енергетичної системи.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS