Що сталося. Національний банк України (НБУ) прогнозує помірне сповільнення інфляції у 2023 році. Водночас споживча інфляція в Україні і надалі буде високою.
Джерело. Про це повідомляє пресслужба НБУ.
Деталі. Як пояснив регулятор, ризики для інфляційних процесів та погіршення очікувань залишаються значними, зокрема через можливі загострення на фронті, а також «теракти з боку росії та спричинений ними дефіцит електроенергії».
У грудні 2022 року споживча інфляція в річному вимірі становила 26,6% та практично не змінилася, якщо порівнювати з темпами зростання цін у листопаді (26,5%) та жовтні (26,6%). У місячному вимірі ціни зросли на 0,7%. Фактична споживча інфляція в грудні 2022 року виявилася нижчою за прогноз, опублікований в Інфляційному звіті за жовтень 2022 року.
«Це сталося, зокрема, внаслідок налагодження постачань у звільнену Херсонську область, розширення пропозиції продуктів харчування та слабшого споживчого попиту в умовах відключень електроенергії після серії російських терактів. Додатково інфляцію стримувало зміцнення готівкового курсу гривні восени та стабілізація інфляційних очікувань», – додав регулятор.
У НБУ повідомили, що минулоріч базова інфляція зросла до 22,6%. Оброблені продовольчі товари подорожчали за рік на 29,3%, на 21,3% зросли ціни на непродовольчі товари, несуттєво пришвидшившись у грудні.
Темпи зростання вартості послуг за підсумками 2022 року становили 14,8%, знизившись у грудні, якщо порівнювати з листопадом.
Найбільше зросли ціни на пальне – на кінець 2022 року це зростання склало 69,4%. Повідомляється, що це зумовлено підвищеним попитом на енергоносії з боку населення та бізнесу внаслідок необхідності автономної генерації електроенергії в умовах її дефіциту, а також труднощами з постачанням пального. Подорожчання пального зробило значний внесок у прискорення інфляції у 2022 році, адже впливало на ціни широкого спектру товарів.
Бекграунд. Як раніше повідомляв Mind, споживча інфляція в грудні прискорилася орієнтовно до 27,5%. Проте це нижчий показник, ніж прогнозував регулятор.