Що сталося. Національний банк України може повернутися до плаваючого курсу гривні ще до кінця війни. Фіксація обмінного курсу була тимчасовим рішенням.
Джерело. Про це повідомив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук в інтерв'ю Економічній правді.
Деталі. «Ми залишаємося прихильниками плаваючого обмінного курсу, зрозуміло, що в поточних умовах – «керовано плаваючого», і будемо повертатися до цього режиму, як тільки для цього будуть передумови», – заявив Ніколайчук. Таких передумов – три.
По-перше, це скорочення інфляції, яка могла б стати номінальним якорем для економіки замість фіксованого курсу. «Важливо, щоб валютний ринок був менш чутливим до ситуативних факторів. На це спрямовані зусилля із зв’язування навісу ліквідності у вигляді поточних рахунків фізичних осіб», – додав посадовець. Третій фактор – це збалансованість валютного ринку. Йдеться також про відновлення статусу й дієвості облікової ставки як основного монетарного інструменту.
Такі передумови можуть з'явитися ще до кінця війни. Втім перехід до «плаваючого» режиму швидким не буде. «Будь-який перехід буде дуже поступовим та керованим із створенням відповідних передумов. Це необхідно для того, щоб перехід не генерував шоків ані для валютного ринку, ані для економіки», – пояснив Ніколайчук.
Нагадаємо: на початку повномасштабного вторгнення НБУ встановив фіксований курс гривні до долара – 29,25 грн. У липні – регулятор послабив гривню на 25%, відтоді курс становить 36,6 грн/$.
Бекграунд. Як раніше повідомляв Mind, зростання міжнародних резервів України може послабити валютні обмеження.