Упродовж воєнного часу в Україні було зареєстровано 17 100 нових компаній та 178 500 ФОПів. Найменша кількість реєстрацій бізнесу у воєнному році була у березні 2022-го (всього 14 нових компаній і 2050 нових ФОПів), але в результаті пришвидшення темпів відкриття бізнесу пікових значень було досягнуто у вересні – 2082 компанії і 20 298 нових ФОПів.
Про це йдеться у дослідженні YouControl Market.
За словами фінансового аналітика YouControl Романа Корнилюка, фундаментальними передумовами для старту економічного відновлення стали: звільнення від окупації північних регіонів навесні у перші місяці агресії, а також адаптація бізнесу в умовах воєнно-фінансової підтримки союзників. А саме: налагодження логістичних маршрутів і перезапуск чорноморського експорту «зерновим коридором». Оптимізму бізнесу надавали й значні успіхи ЗСУ в деокупації Харківщини на початку осені.
Топсфери нових бізнесів 2022 року. Найпоширенішими секторами новостворених ФОПів за воєнний час стали:
Підприємства, що відкривалися протягом 12-місячного воєнного періоду, найчастіше обирали для роботи напрямок неспеціалізованої гуртової торгівлі – 7.7% підприємств зі всіх новостворених. Також популярними серед компаній-новачків були вирощування зернових, бобових і олійних культур (5,4%) та надання в оренду нерухомого майна (4,1%).
Найпопулярніші регіони для відкриття. Найбільша кількість нововідкритих бізнесів від початку запровадження воєнного стану була зареєстрована у Києві: 36% новостворених компаній і 15% ФОПів).
На другому місці – Львів, ключовий центр тяжіння для вимушених міграційних потоків внутрішньо переміщених осіб та релокованих компаній: 9,2% нових компаній та 8,6% нових ФОПів.
Третє місце за Дніпром – промисловим центром і містом-мільйонником, найближче розташованим до південно-східного фронту всередині України. Місто прийняло значну частину переселенців і надало можливості для перереєстрації бізнесів з нових тимчасово окупованих територій: 7,6% підприємств та 8% ФОПів.
Динаміка реєстрацій останніх 13 років. За підсумками календарного 2022 року, кількість нововідкритих компаній скоротилася вдвічі – з 42 100 до 20 800 (-50,7%), ФОПів – з 296 400 до 201 300, тобто їх зареєстрували на третину менше (-32,1%) порівняно з більш сприятливим 2021 роком. І хоч це найбільший спад кількості реєстрацій ФОП у відносному вимірі, в абсолютних показниках річних реєстрацій виявилось все одно більше, ніж у період 2011–2016 років. З компаніями ситуація значно гірша: минулий воєнний рік – антирекорд за кількістю реєстрацій як мінімум впродовж останніх 13 років.