Бізнес-підсумки року війни: нові компанії найчастіше з'являлися в Києві, найпоширеніший КВЕД – програмування
Найбільше нових бізнесів зареєстровано в Києві

Упродовж воєнного часу в Україні було зареєстровано 17 100 нових компаній та 178 500 ФОПів. Найменша кількість реєстрацій бізнесу у воєнному році була у березні 2022-го (всього 14 нових компаній і 2050 нових ФОПів), але в результаті пришвидшення темпів відкриття бізнесу пікових значень було досягнуто у вересні – 2082 компанії і 20 298 нових ФОПів.
Про це йдеться у дослідженні YouControl Market.
За словами фінансового аналітика YouControl Романа Корнилюка, фундаментальними передумовами для старту економічного відновлення стали: звільнення від окупації північних регіонів навесні у перші місяці агресії, а також адаптація бізнесу в умовах воєнно-фінансової підтримки союзників. А саме: налагодження логістичних маршрутів і перезапуск чорноморського експорту «зерновим коридором». Оптимізму бізнесу надавали й значні успіхи ЗСУ в деокупації Харківщини на початку осені.
Топсфери нових бізнесів 2022 року. Найпоширенішими секторами новостворених ФОПів за воєнний час стали:
- комп’ютерне програмування (20 900). Тобто майже 12% від усіх новостворених ФОПів зареєструвалися саме у цій категорії;
- роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах (6,2%);
- вантажний автомобільний транспорт (5%).
Підприємства, що відкривалися протягом 12-місячного воєнного періоду, найчастіше обирали для роботи напрямок неспеціалізованої гуртової торгівлі – 7.7% підприємств зі всіх новостворених. Також популярними серед компаній-новачків були вирощування зернових, бобових і олійних культур (5,4%) та надання в оренду нерухомого майна (4,1%).
Найпопулярніші регіони для відкриття. Найбільша кількість нововідкритих бізнесів від початку запровадження воєнного стану була зареєстрована у Києві: 36% новостворених компаній і 15% ФОПів).
На другому місці – Львів, ключовий центр тяжіння для вимушених міграційних потоків внутрішньо переміщених осіб та релокованих компаній: 9,2% нових компаній та 8,6% нових ФОПів.
Третє місце за Дніпром – промисловим центром і містом-мільйонником, найближче розташованим до південно-східного фронту всередині України. Місто прийняло значну частину переселенців і надало можливості для перереєстрації бізнесів з нових тимчасово окупованих територій: 7,6% підприємств та 8% ФОПів.
Динаміка реєстрацій останніх 13 років. За підсумками календарного 2022 року, кількість нововідкритих компаній скоротилася вдвічі – з 42 100 до 20 800 (-50,7%), ФОПів – з 296 400 до 201 300, тобто їх зареєстрували на третину менше (-32,1%) порівняно з більш сприятливим 2021 роком. І хоч це найбільший спад кількості реєстрацій ФОП у відносному вимірі, в абсолютних показниках річних реєстрацій виявилось все одно більше, ніж у період 2011–2016 років. З компаніями ситуація значно гірша: минулий воєнний рік – антирекорд за кількістю реєстрацій як мінімум впродовж останніх 13 років.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].