Слідом за Німеччиною, яка попередила, що путіна буде заарештовано, якщо він опиниться на території країни, про дотримання рішення Гаазького трибуналу одна за одною заявляють країни БРІКС.
Бразилія «є країною – учасницею Міжнародного кримінального суду і дотримується його рішень», заявив в інтерв'ю Metropoles глава МЗС країни Мауро Вієйра.
Тому візит путіна до Бразилії, якщо він відбудеться, як і будь-яка його присутність у країні, «безперечно, спричинить наслідки» для російського президента, підкреслив міністр.
Він додав, що питання з ордером на арешт путіна «має розглядатися в контексті встановленої практики», а Бразилія хотіла б «краще дізнатися про умови» документів МКС.
Раніше про арешт путіна у разі візиту попередила влада ПАР, яка, як і ще понад 120 країн світу, підписала Римський статут – основний договір для роботи МКС.
«Ми, як уряд, усвідомлюємо наші юридичні зобов'язання», – сказав прес-секретар президента республіки Вінсент Магвенья.
При цьому російське агентство ТАСС повідомляє з посиланням на міністра МЗС ПАР Наледі Пандор, що влада цієї країни проведе консультації з росією у зв'язку з ордером на арешт путіна.
У серпні у південноафриканському Дурбані має відбутися саміт БРІКС (до нього входять Бразилія, росія, Індія, Китай та ПАР). Раніше влада ПАР запросила на зустріч лідерів усіх держав, що входять до блоку, у тому числі путіна.
Минулого тижня МКС видав ордер на арешт путіна та дитячого омбудсмена Марії Львової-Бєлової, запідозривши їх у воєнних злочинах під час вторгнення в Україну. За словами прокурорів суду, вони можуть відповідати за примусову депортацію в рф українських дітей.
На відміну від росії, ПАР ратифікувала Римський статут, а отже, зобов'язана виконувати рішення Міжнародного кримінального суду, у тому числі про арешт путіна.
Гаазький ордер для путіна може бути навіть небезпечнішим за санкції: він робить президента токсичним в очах його власного оточення, стверджують експерти.
Більше про це – в матеріалі Mind “Арешт путіна: які юридичні наслідки рішення МКС”.