Європейський Союз націлений на те, щоб країни-члени блоку мали можливість заборонити постачання російського зрідженого природного газу без запровадження нових енергетичних санкцій.
Джерело. Про це пише Bloomberg News.
Згідно з документом, з яким ознайомилося видання, міністри енергетики ЄС готові схвалити пропозицію, яка дасть урядам країн-членів можливість тимчасово заборонити російським компаніям укладати нові контракти, а також бронювати інфраструктурні потужності, необхідні для постачань.
Ініціаторами нових заборон виступили балтійські країни: Литва, Латвія, Естонія, а також Польща та Фінляндія.
Зріджений природний газ – останнє велике джерело російського газу на європейському ринку. У 2022 році на тлі скорочення постачання трубопровідного газу експорт ЗПГ з росії зросло на 20%.
Брюссель розраховує, що новий механізм дозволить ще більше скоротити закупівлі російського газу, причому без введення додаткових обмежень.
Єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон також наполягає, що документ повинен включати заборону на укладення нових угод про постачання ЗПГ до ЄС з росії.
Цю ідею підтримує головний покупець російського ЗПГ у Європі – Іспанія, чия влада вже попросила свої компанії не укладати нових угод із російськими компаніями.
Замінити російський газ європейці планують збільшенням атомної генерації, а також нарощуванням відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Ба більше, сукупну частку газу в енергогенерації Європа в 2023 році хоче знизити ще на 15%.
Париж лобіює створення великої кількості атомних станцій малої потужності, які відносно швидко зводяться та ефективно задовольняють потреби в електроенергії.
Також у документі відображено глобальну мету для всього ЄС: на ВДЕ до кінця десятиліття має припадати 45% усієї енергогенерації.
Швеція, що головує в ЄС, наполягає, що країнам уже зараз необхідно нарощувати зусилля щодо впровадження ВДЕ, знижуючи залежність від викопного палива.
Бекграунд. Нагадаємо: путін на зустрічі із Сі Цзіньпіном в нагороду за «дружбу» пообіцяв віддати весь російський ЗПГ.