Президент України Володимир Зеленський заявив у четвер, що НАТО настав час запросити Україну приєднатися до військового альянсу за прискореною процедурою.
Виступаючи на спільній пресконференції у Києві з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, який у четвер здійснив неоголошений візит до Києва, Зеленський сказав, що його запросили на наступний саміт НАТО, який відбудеться в липні, але цього мало.
«Я вдячний за запрошення відвідати саміт, але для України також важливо отримати запрошення приєднатися до альянсу», – сказав він журналістам під час пресконференції.
«Немає жодного об'єктивного бар'єру для політичного рішення про запрошення України до альянсу, і зараз, коли більшість людей у країнах НАТО та більшість українців підтримують вступ до НАТО, настав час для відповідних рішень», – наголосив Зеленський.
Столтенберг зі свого боку зазначив, що заявка України на членство в НАТО, яку вона подала у вересні минулого року, і гарантії безпеки матимуть важливе місце на порядку денному липневого саміту альянсу.
«Президент Зеленський порушив питання членства й гарантій безпеки для України. І це буде важливим елементом порядку денного на цій зустрічі, і НАТО готується до цього. Майбутнє України – у євроатлантичній родині. Майбутнє України – в НАТО. З цим погоджуються всі члени Альянсу», – сказав Столтенберг.
Водночас, за його словами, головна увага країн – членів НАТО «зараз зосереджена на тому, щоб Україна перемогла» у війні проти рф і щоб «надалі залишалася суверенною, незалежною демократичною державою в Європі».
«Тому що це єдиний шлях вести змістовну дискусію про майбутнє членство України в Альянсі», – додав генсек НАТО.
«Законне місце України – в НАТО. І з часом наша підтримка допоможе вам зробити це можливим», – наголосив Столтенберг.
Незважаючи на слова Столтенберга про підтримку та підбадьорення, аналітики вважають, що заявка України на членство в НАТО зіткнеться зі значними перешкодами і можуть минути роки, перш ніж її схвалять, пише CNBC.
Крім активної фази війни, яка триває в Україні, члени НАТО, як-от Угорщина й Туреччина, найімовірніше, не захочуть ще більше дратувати росію, прийнявши Україну до альянсу.