НАК «Нафтогаз України» з 26 квітня викупив у приватних газовидобувних компаній майже 390 млн куб. м газу.
Про це повідомив виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній Артем Петренко під час круглого столу DiXi Group щодо розвитку газового хабу в Україні, передає «Інтерфакс-Україна».
«За результатами складних переговорів із 26 квітня НАК почав викуповувати газ українського походження і вже викупив 383 млн куб. м. Ця ситуація триває, і це важливий механізм підтримки приватних компаній», – сказав він у вівторок.
При цьому для порівняння Петренко зазначив, що за дев'ять місяців минулого року НАК викупив лише 253 млн куб газу.
Він продемонстрував презентацію, згідно з якою викуп «Нафтогазом» ресурсу приватників через Українську енергетичну біржу за п'ять тижнів зріс із 2 млн куб. м у перший тиждень викупу до 279 млн куб. м – на п'ятому тижні.
«Викуп на біржі працює, він публічний, ми не бачимо продавця, але ми можемо побачити, що НАК купує ці обсяги», – прокоментував він.
За наведеними ним даними, станом на травень 2023 року в ПСГ України перебуває 1,75 млрд куб. м газу приватних видобувачів. За прогнозами глави Асоціації, споживання газу промисловістю, яка є основним клієнтом приватників, до кінця 2023 року становитиме 4,3 млрд куб. м, що на 0,2 млрд куб. м менше, ніж торік, і майже вдвічі нижче, ніж 2021-го (8,5 млрд куб. м).
Петренко зазначив, що після початку викупу «Нафтогазом» ресурсу приватників, «має бути продовжена дискусія щодо часткового експорту газу для того, щоб платити більше податків і щоб держава отримувала валютні надходження».
За даними в.о. глави директорату газового комплексу Міненерго Анни Лігун, «Нафтогаз» 2023 року планує здійснювати активну закупівлю газу українського походження загальним обсягом 3 млрд куб. м.
Зі свого боку «Нафтогаз» у релізі на своєму сайті оприлюднив приблизно такі самі, як і Петренко, дані щодо обсягів закупівель, зазначивши, що з 26 квітня і до кінця травня 2023 року закупив на УЕБ 400 млн куб. м газу приватних українських видобувачів.
Глава «Нафтогазу» Олексій Чернишов, слова якого наведено в повідомленні, зазначив, що в умовах війни заборона експорту газу власного видобутку, можливо, непопулярне, але виправдане рішення, а за працюючого ринку приватним видобувачам не повинно бути важливо, є експорт чи ні – «вони можуть бути впевненими в тому, що продадуть свій ресурс усередині країни за конкурентними цінами».
Бекграунд. Дізнатися більше можна у матеріалі Mind «Як уникнути маніпуляцій на українському газовому ринку. Погляди видобувників, трейдерів і міністерства «.