Досі Болгарія залишалася однією з двох країн Євросоюзу (поряд з нейтральною Ірландією), які не вступили до Європейського оборонного агентства (EDA). Через нього країни ЄС проводять спільні закупівлі боєприпасів України.
Це пояснювалося як внутрішньою політичною нестабільністю (за останні два роки в Болгарії пройшло п'ять виборів), так і досить великою кількістю політиків, які симпатизують росії.
Але тепер ситуація має змінитися, заявив в інтерв'ю Politico Тодор Тагарьов, який вступив на посаду минулого тижня разом з іншими колегами по новосформованому уряду.
«Ми абсолютно чітко хочемо вступити до цієї коаліції. Думаю, ми зможемо частково забезпечити потреби України у боєприпасах», – сказав він.
За словами Тагарьова, політичне рішення про приєднання до EDA ще не прийнято, «але ми, безумовно, докладемо цього зусилля і, вірю, знайдемо спосіб».
У грудні 2022 року тодішня влада схвалила надання Україні пакету допомоги, але це була переважно стрілецька зброя, великим виробником якої є Болгарія.
Проти постачання виступала, зокрема, Соціалістична партія (спадкоємиця комуністичної), яка входила до правлячої коаліції до її розпаду у серпні. Тим не менш, Болгарія виявилася одним із головних постачальників боєприпасів та дизельного палива для України на самому початку війни. Доставлялися вони, щоправда, через треті країни – Польщу, Румунію, Угорщину.
Бекграунд. Як повідомлялося, через дії путіна майже дві третини європейців тепер вважають росію противником. При цьому найбільше “люблять” росію у Болгарії, а найменше – в Данії.