Річна інфляція у червні загальмувала до 12,8%, що є найнижчим рівнем із початку війни. Для порівняння: у Польщі вона становить 11,5%, а в Угорщині – 20,1%.
Про це повідомив голова комітету ВР з питань фінансів Данило Гетманцев із посиланням на дані Держстату.
Депутат уточнив, що в червні споживчі ціни зросли на 0,8% (до травня 2023 року).
«Найбільший внесок у зростання місячної інфляції мало підвищення тарифів на електроенергію для населення, яке оцінено Держстатом на рівні + 69,7%», – зазначив він. Гетманцев додав, що сумарно вартість послуг ЖКГ у червні зросла на 11,9%.
Зазначається, що продовольчі товари та безалкогольні напої за місяць подорожчали на 0,1%, найбільше додало в ціні м’ясо та м’ясопродукти (+1,9%). Водночас, уточнив депутат, половина позицій продовольства в червні подешевшала. Найбільше за місяць знизилися ціни на яйця (-4,1%), соняшникову олію (-2,4%) та овочі (-2,2%).
«Серед непродовольчих товарів, одяг і взуття за останній місяць подешевшали на 3%, предмети домашнього вжитку і побутова техніка – на 0,4%», – повідомив Гетманцев.
Згідно з його даними, у сфері послуг основний внесок у дезінфляцію було забезпечено зниженням цін на транспортні послуги протягом першої половини 2023 року. У червні ціни на транспорт знизилися на 0,8% завдяки зниженню вартості паливно-мастильних матеріалів на 2%, що скомпенсувало зростання тарифів на пасажирські залізничні перевезення на 3,1%.
Проте, як уточнюється, вартість інших послуг (окрім відпочинку і культури) продовжувала зростати, найбільше вартість послуг ресторанів і готелів (на 1%).
Голова комітету зазначив, що загалом споживча інфляція з початку року становила 4,6% (до грудня 2022 року). Він додав, що за 6 місяців цього року найбільше подорожчали е/е (+69,7%) та овочі (+52%), а найбільше подешевшали – яйця (-31,1%) і паливо (-16%).
«Річна інфляція сповільнюється 6-й місяць поспіль із темпами, які виявилися більш швидкими, ніж очікувалось», – зауважив Гетманцев. Він нагадав, що останній прогноз НБУ передбачав річну інфляцію на кінець першого півріччя на рівні 14,5%.
Крім того, за його словами, через вичерпання ефекту вищої бази порівняння минулого року, а також інфляційних ефектів пов’язаних із поверненням довоєнних податків на паливо та підривом Каховської ГЕС, потенціал до подальшого скорочення річної інфляції з липня буде вичерпано. Уточнюється, що у другому півріччі інфляція має стабілізуватися в межах 13–14%.
«Водночас добра новина в тому, що більш швидка дезінфляція каталізуватиме прийняття очікуваного рішення правлінням НБУ щодо зниження процентної ставки вже на найближчому засіданні 27 липня», – додав він.
Зараз сайт Держстату України недоступний для користувачів.
Бекграунд. Раніше Мind повідомляв, що НБУ передбачає помірне зростання економіки та сповільнення інфляції.