В Австрії, на відміну від інших європейських країн, після вторгнення росії в Україну майже не зменшилася кількість російських дипломатів. Через це Відень став центром для російських шпигунів, що працюють в Європі.
Джерело. Про це пише Financial Times.
В Австрії знаходяться кілька великих міжнародних організацій, зокрема Міжнародне агентство з атомної енергетики, ОПЕК та різні установи ООН. При цьому закони країни не регулюють розвідувальну діяльність, яка не спрямована проти австрійського уряду.
«Якби, наприклад, росія шпигувала за Німеччиною – одним із наших найближчих партнерів – на австрійській території, ми б нічого не могли б з цим вдіяти, тому що це не відбувається «на шкоду Австрії”», – сказала Стефані Кріспер, депутат австрійського парламенту від ліберальної партії NEOS.
Як зазначає FT, після вторгнення рф в Україну у лютому 2022 року європейські країни вислали понад 400 російських шпигунів, які працювали під дипломатичним прикриттям. Австрія досі вислала лише чотирьох. У країні залишаються понад 180 акредитованих російських дипломатів. Як пише газета, принаймні третина їх використовують дипломатичне прикриття для діяльності зі збору розвідувальних даних. Крім того, багато шпигунів працюють у країні нелегально завдяки відсутності контролю.
При цьому росія використовує Відень і для масштабної радіоелектронної розвідки. Дахи кожної російської дипломатичної будівлі в місті покриті радарами, куполами та навісами, які, ймовірно, приховують пристрої для стеження. Частина цих систем була встановлена в останні місяці.
Західні співробітники розвідки та дипломати дивуються через ситуацію, що склалася в Австрії.
«Це як Дикий Захід. Навіть смішно, як багато тут сходить із рук», – сказав один західний дипломат газеті. Через ситуацію зі шпигунством Австрію вже усунули від низки угод про обмін розвідданими.
Цього року три найбільші опозиційні партії країни спільно підтримали внесення законодавчих змін, які криміналізували б шпигунство в Австрії проти іноземної влади. Проте досі уряд двічі припиняв голосування з цього питання у парламенті, пояснивши це тим, що для зміни закону потрібно більше часу для консультацій між департаментами.
«Наразі позиція Австрії в Європі ганебна, але уряд завжди може сказати, що жоден закон не порушується. Якби вони змінили закон, їм довелося б спробувати забезпечити його дотримання і справа в тому, що вони, мабуть, не можуть. Це ще ганебніше», – сказав FT співробітник західної розвідки.
Бекграунд. За 2022-2023 роки західні країни вислали понад 600 російських дипломатів, у тому числі через підозри в шпигунстві. Так, Німеччина, Франція та Польща вислали понад 40 дипломатів, Естонія, Словаччина та Словенія – понад 30. Болгарія з початку війни вислала 82 російські дипломати.