«Оператора ГТС України» реформують на вимогу МВФ. Що це змінить для галузі

Та до чого тут погрози «газпрому»

Фото: УНІАН

Верховна Рада прийняла законопроєкт про корпоративне управління «Оператора ГТС України», якій передбачає оптимізацію його структури. Із 404 депутатів, які зараз працюють у парламенті, «за» проголосувало 250. Текст закону було погоджено із секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Його положення також відповідають вимогам Міжнародного валютного фонду.

Чому цей документ ухвалено саме зараз? «Прийняттям Закону 9311-1-д Верховна Рада відкрила шлях до довгоочікуваної реформи корпоративного управління Оператора газотранспортної системи України (ОГТСУ)… Акції ОГТСУ залишаться у власності Міністерства енергетики, а його роль у прийнятті рішень буде зменшена завдяки новому статуту та новій незалежній наглядовій раді», – йдеться в заяві Енергетичного співтовариства.

Експерт з корпоративного управління Олександр Лисенко, який брав участь у розробці закону, звернув увагу, що його прийняття стало «першим дійсно значущим кроком» у реформі ОГТСУ, який зроблено «майже через три роки» після того, як це питання постало в порядку денному. «Однак розслаблятися зарано, тепер маємо зробити все можливе, щоб цей шанс використати!», – зазначив він.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Як зміниться система управління «Оператора ГТС»? За вимогами МВФ, корпоративні права ОГТСУ повинні бути передані від АТ «Магістральні газопроводи України», яке 2019 року виступило засновником ОГТСУ, до Міністерства енергетики. Також має бути затверджено новий статут оператора, погоджений з Енергетичним Співтовариством, і до кінця жовтня – створена нова наглядова рада.

Задля цього уряд уніс зміни до постанови від 31.05.2022 №643, якою було відмінено проведення конкурсного відбору керівників і членів наглядових рад суб’єктів господарювання державного сектору економіки на час воєнного стану – для Оператора ГТС було зроблено виключення і тепер ця норма для компанії не застосовується.

Навіщо це потрібно? Одна з нових функцій, яку отримує ОГТСУ внаслідок прийняття закону 9311-1-д – це балансування енергосистеми. «Окрема поправка передбачає право ОГТСУ виробляти електроенергію із газу на власних електроустановках, щоб Україна мала можливість в критичні періоди залучати їх електрогенеруючі потужності для балансування в умовах постійних обстрілів з боку російського агресора», – повідомив депутат Максим Хлапук (співавтор документа).

Чинний контракт між «газпромом» і «Нафтогазом» на транспортування газу спливає в грудні 2024 року. В кремлі погрожують зупинити постачання газу в ЄС через Україну в будь-який момент. Міністр енергетики України Герман Галущенко прогнозує, що транзит російського газу українськими газопроводами може обнулитися наступного року.

Як до цих змін ставляться в галузі? Доволі скептично оцінив перспективи подальшого розвитку подій ексочільник ОГТСУ Сергій Макогон: «На жаль, мало хто розуміє суть і цінність правильного корпоративного управління… Бо в нас постійно знущаються над нормальними практиками, створюють або відимість, або культ карго».

Він вважає, що парламент не погодився б на реформу оператора, якби не жорстка позиція МВФ, що включив її  як структурний маяк програми допомоги Україні на $15 млрд. Наступний крок – забезпечити достойних фахівців у нову наглядову раду ОГТСУ, які зможуть провести компанію через складні часи та забезпечити її стабільне існування навіть за відсутності російського газового транзиту.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS