Україна – єдина в світі країна, яка має досвід розслідування воєнних злочинів під час війни. З лютого 2022 року спеціалізований департамент Офісу прокурора з розслідування воєнних злочинів – як його називають, департамент війни, – отримав такий вал роботи, що довелося в реальному режимі створювати нову систему роботи з воєнними злочинами.
Джерело. Про це в інтерв'ю Інтерфакс-Україна розповів керівник Департаменту Юрій Бєлоусов.
“Ми домоглися створення спеціалізованих підрозділів в 9 обласних прокуратурах, в них працюють прокурори, які займаються виключно воєнними злочинами. По аналогії поліція і СБУ створили такі самі підрозділи”, – розповів він.
“На теперішній час маємо 98 тисяч. зафіксованих фактів воєнних злочинів. (...) Сидіти і чекати завершення війни ми не можемо собі дозволити. Україна – єдина в світі країна, яка має досвід розслідування воєнних злочинів під час війни. Мені не відомі країни, які б збирали докази під час війни та ще й в таких масштабах”, – зазначив Бєлоусов.
“Щодо офіційно підозрюваних є два великих напрямки: воєнні злочини і злочин агресії. По першому напрямку маємо 386 підозрюваних осіб. З цих осіб по 225 направили обвинувальні акти в суд, і з направлених в суд маємо 54 засуджених особи.
З 54 вироків 15 – реальні, не заочка. Як правило, це військові невисокого рангу, рядові або офіцери нижчої ланки, тому що генерали не потрапляють під час бою в наші руки, хоча і гинуть тут, на щастя для нас”, – пояснив керівник департаменту.
“Є окремі місця тримання, табори. Тут ми жодним чином не порушуємо Женевські конвенції. Тобто, взятий у полон і звинувачений тримається в цих місцях утримання до моменту вироку. Зрозуміло, що якщо ми помістимо його в СІЗО, то життя його буде коротким”, – каже Бєлоусов.
При цьому він наголосив, що окупанти, які катували, ґвалтували чи вбивали цивільних, на обмін не йдуть.
Бекграунд. Як повідомлялося, ЄС має намір створити два реєстри злочинів росії в Україні: економічних та воєнних.