Україна, оголосивши 8 серпня тимчасові коридори для торговельних суден, що прямують до або з чорноморських портів України, уже відкрила реєстрацію для проходження по цих коридорах.
Джерело. Про це повідомив речник Військово-морських сил Збройних сил України Дмитро Плетенчук, на якого посилається Інтерфакс-Україна.
«Зараз уже відкрито реєстрацію, координатор працює», – сказав він в ефірі національного телемарафону в суботу.
Плетенчук уточнив, що наразі не може розкривати результатів цих заходів.
Він зазначив, що рішення відкрити ці шляхи морських комунікацій було затверджено після виходу росії з Чорноморської зернової ініціативи.
За його словами, судновласники й капітани суден попереджені, що небезпека існує – як небезпека протидії з боку російського флоту, так і мінна небезпека, яка залишається на високому рівні в Чорному морі.
«Звісно, все відбуватиметься під наглядом Збройних сил України. Усе можливе, що від нас залежить щодо забезпечення безпеки, ми робимо», – наголосив Плетенчук.
Він зазначив, що основними завданнями цього рішення є подолання міжнародної гуманітарної кризи та можливість для судновласників і компаній нарешті забрати свої торговельні судна, які перебувають у гуманітарному полоні з початку повномасштабної російської збройної агресії.
Як повідомляється, Україна раніше вже пропонувала ці маршрути у зверненні до Міжнародної морської організації (IMO). Рада IMO визнала право України на вільне торговельне судноплавство, яке гарантовано міжнародним морським правом. IMO закликала росію дотримуватися міжнародних конвенцій та припинити загрози торговельному судноплавству в Чорному морі.
Останнє судно з українським продовольством у рамках Чорноморської зернової ініціативи вийшло з порту «Одеса» 16 липня. Після виходу росії з зернової угоди держава-агресор атакувала портову зернову інфраструктуру з метою припинити доступ українського продовольства на світові ринки. Світові лідери, зокрема країн Африки, закликали росію припинити шантаж продовольством та не перешкоджати українському агроекспорту.