Польський уряд випустив резолюцію, в якій закликає Єврокомісію продовжити заборону на ввезення українського зерна в Євросоюз після 15 вересня, коли закінчується термін попередніх обмежень.
Джерело. Про це повідомляє RMF24.
Якщо ж Євросоюз не зробить цього, то польська влада запровадить власну заборону на імпорт певних видів сільськогосподарської продукції з України. Вона залишатиметься в силі, поки Україна та Польща не дійдуть двосторонньої угоди про вирішення аграрних питань. Причиною називається «захист польських фермерів».
У свою чергу прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що якщо це станеться, то Україна буде змушена звернутися до арбітражу СОТ за компенсацією збитків через порушення норм Генеральної угоди щодо тарифів та торгівлі. Про це він написав у Твіттері.
За його словами, Україна не мала на меті нашкодити польським фермерам і дуже цінує підтримку польського народу. Однак те, що відбувається, Шмигаль називає «порушенням торговельного права на користь передвиборчого політичного популізму».
У липні Польща, Болгарія, Угорщина, Румунія та Словаччина погодили загальну декларацію, за якою ввезення українського зерна в ці країни заборонено, проте зберігається можливість його перевезення їхніми територіями для третьої сторони.
Таку схему було встановлено 2 травня Єврокомісією замість односторонніх обмежень, запроваджених Болгарією, Польщею, Словаччиною та Угорщиною. Ці заходи були потрібні для того, щоб дешеве українське зерно не шкодило реалізації зернової продукції місцевих виробників.
Бекграунд. Більше про це – в матеріалі Mind “Україна може подати позов до СОТ проти п'яти країн ЄС через обмеження в експорті зерна. Як працює цей механізм і чи є шанси виграти”.