Перше судно з українським зерном прийшло з Одеси до Стамбула, незважаючи на морську блокаду з боку росії, яка в середині липня розірвала зернову угоду і почала майже щоночі бомбардувати українські порти та елеватори.
Турецький балкер під прапором Палау Resilient Africa у вівторок вийшов із порту «Чорноморськ» із невеликою пробною партією пшениці – 3000 тонн. У четвер він підійшов до Босфору. Слідом має вирушити друге судно, Aroyat, уже з більшою партією – майже 20 тисяч тонн.
Джерело. Про це пише ВВС.
Новий морський коридор не можна порівняти з колишнім ні обсягами, ні безпекою. Однак для України, яка переживає російську агресію, життєво важливе кожне судно, що вийшло в Чорне море, з кукурудзою або пшеницею. Їй потрібно продавати врожай, а маршрутів для експорту з кожним днем дедалі менше через російську агресію та незадоволення сусідніх країн ЄС припливом дешевого українського зерна.
Спроби Кремля знищити український зерновий експорт, позбавити Україну доходів і позбутися головного конкурента на зерновому ринку загрожують ескалацією в Чорноморському регіоні та перебоями з поставками вже російського зерна, що неминуче призведе до стрибка світових цін на продовольство, попереджають експерти.
Після виходу із зернової угоди росія оголосила всі судна, що йдуть в українські порти, військовими цілями. Разом з мінною небезпекою це закрило чорноморський маршрут українського експорту для більшості морських перевізників. Турецький президент Реджеп Ердоган намагався переконати путіна відновити безпечний коридор з Одеси до Стамбула, проте російський диктатор відмовився.
У результаті Україна погодила з Туреччиною альтернативний маршрут уздовж узбережжя, і наприкінці серпня ним з українських портів вибралися п'ять суховантажів, заблокованих там з моменту російського вторгнення у лютому минулого року.
Військовий аналітик Філліпс О'Брайєн вважає, що вихід двох балкерів з Одеси матиме далекосяжні наслідки.
«Дуже важливий момент у війні на морі. А з урахуванням того, що Україна не має бойових кораблів, це ще й важливий момент у військово-морській історії», – зазначає О’Брайєн, професор Університету Сент-Ендрюс у Шотландії.
Проте експерти попереджають, що конфлікт у Чорному морі може загостритися будь-якої миті.
Бекграунд. Між тим стало відомо, що Єгипет відмовиться від великої партії російського зерна і натомість закупить пшеницю у Франції і Болгарії.