Нобелівську премію з хімії 2023 року отримали американці Мунгі Бавенді, Луїс Брюс і росіянин Олексій Єкімов. Премію вручили «за відкриття і синтез квантових точок».
Про це повідомила пресслужба Фонду Нобеля.
«Нобелівська премія з хімії 2023 року присуджується за відкриття та розробку квантових точок – наночастинок, настільки крихітних, що їхній розмір визначає їхні властивості. Ці частинки мають унікальні властивості і тепер поширюють своє світло з екранів телевізорів і світлодіодних ламп. Вони каталізують хімічні реакції, а їхнє прозоре світло може освітлювати пухлинні тканини для хірурга» – сказали в комітеті.
За даними сайту Нобелівської премії, на початку 1980-х років Олексій Єкімов створив залежні від розміру квантові ефекти в кольоровому склі. Колір скла походив від наночастинок хлориду міді. Він продемонстрував, що розмір частинок впливає на колір скла за допомогою квантових ефектів.
Через кілька років Луїс Брюс став першим у світі вченим, який довів, що квантові ефекти, залежні від розміру, у частинках, що вільно плавають у рідині.
У 1993 році Мунгі Бавенді здійснив революцію в хімічному виробництві квантових точок, отримавши майже ідеальні частинки. Така висока якість була необхідна для їхнього застосування в техніці.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що угорка Каталін Каріко та американець Дрю Вайсман стали лауреатами Нобелівської премії у галузі фізіології та медицини.