Азербайджан готує вторгнення на південь Вірменії – воно може відбутися вже найближчими тижнями.
Джерело. Про це заявив держсекретар США Ентоні Блінкен у розмові з групою американських конгресменів, пише Politico.
За даними видання, Баку хоче прокласти маршрут до Нахічеванської автономної республіки – ексклаву, який межує з Туреччиною та Іраном.
У зв'язку з цим президент Азербайджану Ільхам Алієв раніше вимагав від Вірменії відкрити через Сюнікський регіон так званий Зангезурський коридор завдовжки близько 40 км і погрожував вирішити питання силовим шляхом у разі відмови.
У розмові з Блінкеном 3 жовтня законодавці наполягали на застосуванні санкцій проти Алієва у відповідь на вторгнення у Нагірний Карабах 19–20 вересня. Держсекретар відповів, що Держдепартамент шукає можливості для притягнення Азербайджану до відповідальності та не планує продовжувати дію документа, який дозволяє США надавати військову допомогу Баку.
У Держдепартаменті відмовилися коментувати цю розмову Блінкена з конгресменами, але наголосили на прихильності до «суверенітету та територіальної цілісності Вірменії», а також вирішення конфлікту шляхом «прямих переговорів».
Побічно розмову з Блінкеном підтвердив сенатор від Нью-Джерсі Френк Паллоне, який закликав запровадити санкції проти Азербайджану.
«Алієв просувається вперед до своєї мети – захопити південну Вірменію. Немає сумнівів, що його режим натхненний зовсім незначними наслідками вторгнення в Карабах», – написав він у Твіттері 12 жовтня.
Домовленість про відкриття транспортних шляхів у Нахічевань без згадок про конкретні маршрути було закладено у тристоронню угоду 2020 року, після закінчення другої війни в Карабаху.
Нещодавно прем'єр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що не давав приводу ні Туреччині, ні Азербайджану використовувати термінологію «Зангезурського коридору».
«У Вірменії це сприймається як територіальні претензії та вимога екстериторіального коридору. Ми нікому не давали жодних обіцянок відповідно до цієї термінології. Немає цього і в тристоронній заяві 2020 року», – наголосив він.
При цьому президент Туреччини під час зустрічі з Алієвим наприкінці вересня припустив, що коридор з Азербайджану до ексклаву може пройти через Іран, якщо Вірменія не дозволить цього зробити по своїй території. Тегеран раніше виступав проти застосування сили до Єревану з метою відкриття маршруту вірменською територією.