Європарламент ухвалив резолюцію із закликом посилити санкції проти росії і, зокрема, щодо російського нафтогазового сектору. Депутати визнали, що європейські компанії повсюдно оминають обмеження щодо рф, а запровадження стелі цін на нафту не заважає росії продавати її до Європи за вищою вартістю.
“Із серпня 2023 року стало очевидним, що росія знаходить нові способи обійти цінову межу, встановлену в рамках нафтових санкцій, а ціни на російську нафту на світових ринках почали зростати, – йдеться у документі. – росія спромоглася перенаправити експорт сирої нафти з Європи на альтернативні ринки, такі як Індія, Китай та Туреччина. Водночас імпорт з Індії до ЄС нафтопродуктів, вироблених із російської нафти, різко зріс, що фактично створило чорний хід для російської нафти до Європи та підірвало вплив санкцій”.
Депутати звертають увагу, що у загальному обсязі нафти, що перевозиться суднами ЄС у 2022 та 2023 роках, найбільша частка припадала на російську».
У документі наголошується, що частка доходів від експорту енергоресурсів становила третину сукупних доходів російського федерального бюджету. Після введення цінової стелі у 2022 році доходи росії від експорту енергоресурсів суттєво знизилися порівняно з довоєнним рівнем, але відновилися у першій половині 2023-го, піднявшись до максимального рівня з листопада 2022 року.
Автори резолюції наводять собівартість видобутку російської нафти. Собівартість сирої в чотири рази нижча за встановлену цінову стелю ($15 проти $60), собівартість дизельного палива – в 2,2 разу нижча ($20 при стелі $45):
«Отже, нинішні цінові обмеження, як і раніше, дозволяють режиму путіна отримувати значний прибуток». З березня 2023 року барель сирої нафти Urals подорожчав майже у півтора рази, до $70,5.
Європарламент закликав країни ЄС працювати з «Великою сімкою» над суттєвим зниженням цін на російську нафту та нафтопродукти, запровадженням повної заборони на імпорт російського ЗПГ та зрідженого нафтового газу до ЄС, а також заборони на імпорт палива та інших нафтопродуктів із країн, що не входять до ЄС , у тому випадку, якщо ці продукти вироблені з використанням російської нафти, а також заборонити експорт російської нафти та ЗПГ через країни ЄС.
Бекграунд. Раніше Bloomberg писав, що глава “роснефти” знайшов спосіб продавати російську нафту в обхід санкцій.