Парламент обмежив ставки за мікрокредитами на рівні 1% на день

Але це все одно більше 365% річних

Фото: depositphotos.com

Верховна Рада на засіданні 22 листопада ухвалила в цілому законопроект №9422, який обмежує максимальні ставки за мікрокредитами на рівні 1% на день. Автори документу в пояснювальній записці до нього вказують, що кредитори необґрунтовано завищують відсотки за позиками. Найбільше зловживань помічено за мікрофінансовими організаціями (МФО), які видають швидкі кредити на невеликі суми.

Як правило, йдеться про позики приблизно на 5000 грн, середня ставка за якими сягає 1000% річних. Тобто, через 14 днів, що є найбільш популярним терміном кредитування, клієнт має повернути кошти на загальну суму 6750 грн: 5000 грн тіла кредиту та 1750 грн – відсотки.

Хоча за даними Mind, у деяких МФО реальні ставки становлять навіть 100000% річних і вище.

Як знизяться ставки за мікропозиками? Зниження ставок буде поетапним.

Протягом 120 днів після набрання чинності законом максимальна ставка становитиме 2,5% на добу, у наступні 120 днів – 1,5% на добу, а після закінчення цього терміну (через 240 днів загалом) – не більше 1% на добу.

Які ще зміни ухвалили депутати? У кредиторів стане менше можливостей, щоб тиснути на позичальників.

МФО не зможуть вимагати сплату будь-яких інших платежів, крім тих, що зазначені у договорі про споживчий кредит та/або не враховані при розрахунку денної процентної ставки. Пролонгація кредитів також буде можлива лише при укладенні додаткового договору та тільки за погодженням сторін.

При цьому кредитори будуть зобов'язані передавати дані по всіх оформлених кредитах хоча б до одного з бюро кредитних історій, а також ретельніше проводити оцінку платоспроможності клієнтів.

Як це вплине на одержувачів мікрокредитів? Ставки за швидкими позиками стануть нижчими. Хоча 365% річних (максимально можлива ставка) все одно занадто багато. Банки, для порівняння, видають овердрафти, – це найдорожчі позики для фізосіб, – під 60-80% річних.

Водночас, клієнти МФО хоча б заздалегідь розумітимуть, на яке кредитне навантаження їм розраховувати. І при цьому позичальники не стикатимуться із прихованими комісіями та іншими платежами, які можуть «вилізти» вже після підписання кредитного договору.

Зрозуміло, все це поки що «на папері». А ось як МФО дотримуватимуться цих вимог на практиці – покаже час.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS