Аудиторську перевірку діяльності холдингової компанії «Київміськбуд» (КМБ) завершено. За її результатами не виявлено зловживань з боку керівництва компанії. Однак через низку чинників – пандемію CIVID-19, війну та проблемну спадщину «Укрбуду» – у КМБ утворилася фінансова діра. Зокрема, на добудову об’єктів «Укрбуду» не вистачає 2,28 млрд грн.
З чого все почалося? З початком повномасштабного вторгнення «Київміськбуд» зупинив роботи на власних будівельних майданчиках, а також на об’єктах компанії «Укрбуд» Масима Микитася, зобов’язання добудувати які компанія взяла на себе ще наприкінці 2019 року.
На запитання, що надходили від інвесторів, про перспективи отримати придбані раніше квартири, президент холдингу Ігор Кушнір відповідав, що компанії бракує коштів на продовження будівництва, адже багато хто не сплачує внески за договорами розтермінування. За словами Кушніра, для виконання зобов’язань перед інвесторами компанія навесні 2023 року звернулася до Київради (яка є основним акціонером холдингу) з проханням внести у статутний капітал підприємства 1 млрд грн. Також забудовник запропонував столичній владі викупити квартири для потреб міста на 300 млн грн.
У серпні 2023 року було призначено фінансовий аудит діяльності «Київміськбуд». Середня затримка термінів виконання робіт у забудовника на цей час становила 17 місяців.
Рішення про проведення спеціальної перевірки було ухвалено наглядовою радою КМБ у зв’язку із ситуацією в будівельній галузі та занепокоєнням інвесторів. На період перевірки Ігор Кушнір був відсторонений від виконання обов’язків президента компанії.
Які результати аудиту? До аудиту фінансово-господарської діяльності компанії за 2019–2022 роки були залучені три незалежні аудиторські компанії: ДП «Бейкер Тіллі Україна Консалтинг», ТОВ «Аудиторська фірма «НХД-АУДИТ» і представник великої четвірки «Ернст енд Янг». Додатково була створена тимчасова контрольна комісія Київради з питань перевірки діяльності «Київміськбуду».
28 листопада було оголошено результати. За основними висновками, значних фінансових зловживань керівництвом компанії не виявлено, а головною причиною проблем названо вплив пандемії COVID-19, повномасштабного вторгнення рф і «фактор «Укрбуду»». Аудиторськими компаніями підтверджено сумарний збиток холдингу з урахуванням поточних ринкових цін на проєкти збанкрутілої компанії «Укрбуд» у розмірі 2,28 млрд грн.
«У результаті аналізу незалежними аудиторами фінансово-господарського стану ПрАТ «ХК «Київміськбуд» не виявлено ознак дій із доведення підприємства до банкрутства чи приховування факту стійкої фінансової неспроможності. Не підтверджено також здійснення масових операцій із пов’язаними особами», – вказано в результатах перевірки, оприлюднених на пресконференції.
Інші проблеми, з якими стикнулася компанія, притаманні всім суб’єктам будівельної діяльності – зниження попиту на житло, підвищення собівартості, відсутність кредитування тощо.
Очільниця тимчасової контрольної комісії та депутатка Київради Мирослава Смірнова заявила, що проміжні висновки роботи комісії враховують результати незалежної аудиторської перевірки та містять рекомендації Наглядовій раді ПрАТ «ХК «Київміськбуд». Зокрема, компанії належить посилити контроль за фінансово-економічною діяльністю; у випадку її порушення – обов’язково ухвалити «відповідні кадрові рішення» та забезпечити належну діяльність підрозділу внутрішнього фінансового контролю та аудиту.
Де пропонують брати гроші на порятунок «Київміськбуду»? Серед основних висновків тимчасової комісії – рекомендація здійснювати закупівлю об’єктів нерухомого майна, зокрема, житла й об’єктів соціальної інфраструктури у ПрАТ «ХК «Київміськбуд» в обсягах, передбачених основними результатами фінансового прогнозування, здійсненого аудиторською компанією EY, та розглянути можливість виділення фінансової позики або докапіталізації компанії.
За словами першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника, у столичному бюджеті під це вже закладено понад 1 млрд грн.
Водночас комісія рекомендувала КМДА звернутися до Кабінету Міністрів України щодо компенсації «Київміськбуду» сумарного запланованого збитку, пов’язаного з добудовою проєктів будівельної корпорації «Укрбуд» у сумі 2,28 млрд грн.
Водночас депутатка Київради Лілія Пашинна в дописі на фейсбук-сторінці назвала цю ситуацію цинічною.
«Поки інвестори, а це 40 тисяч людей, чекають на добудову їхнього житла, столична влада вигадала спосіб, як уникнути відповідальності, перекласти її на уряд і отримати кошти на добудову з державного бюджету, – написала вона. – При цьому рішення ТКК не містить жодних санкцій проти президента холдингу Ігоря Кушніра та членів наглядової ради, які призвели до розтрати коштів».
Чи повернуть Ігоря Кушніра до керівництва компанією? Відповідаючи на запитання журналістів щодо «відповідних кадрових рішень», запропонованих членами тимчасової комісії, перший заступник голови КМДА зазначив, що питання звільнення керівника КМБ розглядатиметься наглядовою радою компанії.
«Наразі «Київміськбуд» розробляє стратегію фінансово-економічної діяльності підприємства й за результатами ухвалюватимуться рішення щодо менеджменту. Але одночасно при виділенні коштів з бюджету на закупівлю житла будуть запропоновані зміни в менеджменті компанії, тому що місто має контролювати ці гроші», – сказав Поворозник.