Понад 60 000 малих і середніх бізнесів в Україні стали переможцями державних закупівель за жовтень 2023 року.
Про це повідомляє YouControl.
З-поміж 19 100 компаній – переможців закупівель із категорії МСБ, які вдалося точно класифікувати, виявлено 3089 середніх підприємств (16% від загальної кількості), що отримали замовлень на суму 10,3 млрд грн. 5813 компаній із категорії малого бізнесу (30%) виграли замовлень на співмірну із середніми суму – 10 млрд грн.
Мікропідприємства, які мають до 10 працівників і до 2 млн євро доходу, становили 53% серед компаній-переможців торгів і виграли 29% замовлень на суму 8,4 млрд грн. Мікробізнес став найбільш численною підгрупою малого та середнього бізнесу за кількістю контрактів. Хоча й дещо поступився малим і середнім підприємствам за вартістю цих контрактів.
Будівництво та торгівля – у тренді за загальною сумою виграних у процесі публічних закупівель контрактів за жовтень. В основному перемагали в закупівлях малі й середні компанії будівельної галузі, які займаються будівництвом доріг і автострад, житлових і нежитлових приміщень, електропостачанням. Такі компанії отримали найбільше грошей за договорами про закупівлю – 45,6% від загальної суми, що становить 13,1 млрд грн.
Найбільша кількість переможців зареєстрована в Києві – 4141 (22%) та в областях міст-мільйонників: Дніпропетровська область (7,3%), Львівська область (7,1%). Вагому питому частку в загальній кількості переможців також мають Київська, Харківська, Одеська, Полтавська області.
У ренкінгу з 25 переможців державних закупівель з-поміж малого та середнього бізнесу за сумою контрактів представлені 16 компаній, які виграли контракти за місяць на суму, яка є вищою за весь їхній річний чистий дохід впродовж 2022 року.
«Це породжує низку припущень. Про активне використання ними субпідрядників після укладання контрактів. Про те, що ці підприємства лише номінально є малими чи середніми, а по факту є частиною великих фінансово-промислових груп. Або ж про те, що економічні потужності цих компаній не відповідають вимогам заявленим у закупівлі. В останньому випадку постає питання про компетентність тендерних комісій, які затверджували переможців», – повідомляють аналітики.
Їм не вдалося точно класифікувати за розміром 41 000 компаній-переможців закупівель жовтня, які отримали близько чверті сум усіх контрактів: це були або ФОПи, або компанії без оприлюдненої фінансової інформації та даних про персонал.