Новим президентом Тайваню став лідер правлячої «Демократичної прогресивної партії» Лай Цінде, який набрав 40,1% голосів.
Його суперник від головної опозиційної партії Тайваню «Гоміньдан» Хоу Юї визнав свою поразку – йому вдалося заручитися підтримкою лише 33,5% виборців, передає The Guardian.
Третє місце дісталося Ке Веньчже від «Тайванської народної партії», який отримав 26,5% голосів. Офіційні підсумки будуть підбиті за кілька днів.
«Ми говоримо міжнародній спільноті, що між демократією та авторитаризмом ми будемо стояти на боці демократії», – заявив Лай на переможному мітингу в Тайбеї.
Він дав зрозуміти, що має намір підтримувати тісні зв'язки з США, а також пообіцяв протистояти загрозам та залякуванню з боку Китаю, зберігаючи мир, стабільність та статус-кво в Тайванській протоці.
При взаємодії з Пекіном Лай має намір використовувати діалог, щоб відійти від конфронтації. Його суперники виступали за зближення із Китаєм.
Щодо економічних питань, Лай зазначив, що збирається скоротити залежність острова від Китаю. У зв'язку з цим він пообіцяв «енергійно» допомагати подальшому розвитку високотехнологічної промисловості, в якій домінує Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC). Найважливішу роль Тайваню у глобальному ланцюжку постачання чипів називають «кремнієвим щитом» проти будь-якого китайського вторгнення.
Проте 64-річний Лай вступить на посаду лише у травні, коли закінчаться повноваження нинішнього лідера острова Цай Інвень, а поки що він обіймає посаду віце-президента.
У Китаї ще не відреагували на перемогу Лая. Однак раніше керівництво країни затаврувала його як «підбурювача до війни» та «сепаратиста». Китай вважає Тайвань провінцією, що відкололася, і яку він поклявся колись повернути назад навіть силою.
Президент США Джо Байден пообіцяв захистити острів у разі будь-якого вторгнення.
Хоча Лай дав зрозуміти, що співпрацюватиме з Китаєм, вони навряд чи зможуть відновити переговори, які зупинилися вісім років тому, кажуть аналітики. Комуністична партія вимагає згоди з тим, що Тайвань є частиною Китаю – як попередня умова для відновлення діалогу. Однак це є червоною лінією для партії Лая.
Бекграунд. Більше про те, як тайванські вибори стосуються України – в матеріалі Mind “Президентські вибори у Тайвані: чого від них чекають Китай і США та хто може справдити їхні сподівання”.