Грецький термінал Александруполіс готується забезпечувати газом всю Східну Європу на заміну російського

Кілька днів тому до проекту «Вертикальний коридор» приєдналися Словаччина, Молдова та Україна

Фото: NikitaMaykov/Pond5/IMAGO

Країни Південно-Східної Європи досі продовжують отримувати з росії трубопровідний газ транзитом через Україну та однією з двох гілок «Турецького потоку». Однак у всьому регіоні активно готуються замінити ці постачання. Найважливішою альтернативою газопроводам, що йдуть зі сходу, має стати «Вертикальний коридор» з СПГ-терміналів у Греції.

Deutsche Welle пише про дві події останніх тижнів, які свідчать про успішну реалізацію цих планів.

Александруполіс – грецький порт на узбережжі Егейського моря. І так само – Alexandroupolis – називається регазифікаційне судно, яке прибуло до цього порту 17 грудня 2023 року і найближчими тижнями приступить до прийому танкерів зі зрідженим газом. Його переобладнали на плавучий завод із зберігання та регазифікації зрідженого газу. Цей термінал зможе закачувати до газотранспортної мережі Греції щороку 5,5 млрд кубометрів газу.

Але ЗПГ-термінал в Александруполісі замислювали не стільки для постачання внутрішнього грецького ринку, скільки для роботи на експорт, а саме – для постачання до країн Південно-Східної Європи, щоб знизити свою залежність від «Газпрому» та росії.

Реалізація проекту трубопроводу Interconnector Greece-Bulgaria (IGB), який отримав політичну та фінансову підтримку Євросоюзу, з різних причин сильно затяглася, але в жовтні 2022 року IGB почав роботу.

Тоді ж почала набувати обрисів ідея «Вертикального коридору», сформульована ще наприкінці 2014 року Грецією, Болгарією та Румунією, а потім підтримана іншими країнами ЄС. Суть проекту: створити технічні можливості для постачання всього Балканського півострова, а також Угорщини та Австрії, тим газом, який надходитиме до Греції з Азербайджану по трубопроводу TANAP-TAP та з усього світу на грецькі ЗПГ-термінали.

І ось тепер, 19 січня 2024 року, в Афінах на засіданні групи CESEC на рівні міністрів до проекту «Вертикальний коридор» приєдналися Словаччина, Молдова та Україна. В результаті Україна зможе стати не тільки споживачем газу, що надходить до Александруполіса, а й транзитною країною на шляху палива з Румунії до Центральної Європи.

А також Україна надаватиме учасникам «Вертикального коридору» послуги зі зберігання газу у своїх великих ПСГ.

Найближча мета групи до липня визначити точки розширення наявної інфраструктури.

За 8 км на схід від Alexandroupolis в 2025 році планується ввести в дію ще одне регазифікаційне судно Thrace (Фракія). Їхня сумарна потужність складе 11 млрд кубометрів газу на рік, причому 70% від цього обсягу Gastrade збирається експортувати – перш за все, до Болгарії, Сербії, Північної Македонії, Румунії, у перспективі – до Угорщини.

Бекграунд. Більше про те, хто залучений до масштабного проекту і що дасть участь в ньому України іншим учасникам – в матеріалі Mind “«Вертикальний коридор» європейського газопостачання: що це за проєкт і кому він вигідний”.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS