«Вертикальний коридор» європейського газопостачання: що це за проєкт і кому він вигідний
Mind Explains

«Вертикальний коридор» європейського газопостачання: що це за проєкт і кому він вигідний

Що отримає ЄС, а що – Україна

«Вертикальний коридор» європейського газопостачання: що це за проєкт і кому він вигідний
Фото: depositphotos.com

Україна приєдналася до європейського проєкту «Вертикальний коридор», який з’єднає магістральні газопроводи країн ЄС і забезпечить транспортування газу з півдня на північ континенту. Відповідний меморандум було підписано 19 січня під час зустрічі міністрів Групи високого рівня з енергетичної сполученості Центральної та Південно-Східної Європи, що відбулася в Афінах. Також до нового газового маршруту долучилися Молдова та Словаччина.

«Вертикальний коридор» європейського газопостачання: що це за проєкт і кому він вигідний

«Надійність і стабільність української ГТС підтверджена незалежним міжнародним стрес-тестом і двократним, порівняно з 2022-м роком, ростом транспортування газу з Європи – до 4,3 млрд куб. м. Завдяки участі у «Вертикальному коридорі» ми розраховуємо щорічно додатково поставляти понад 7 млрд куб. м газу від Румунії до Центральної Європи», – зауважив Дмитро Липпа, генеральний директор «Оператора ГТС України».

Довідка Mind. Ідею створення проєкту «Вертикальний коридор» вперше було підтримано на урядовому рівні 9 грудня 2014 року спільною заявою міністрів енергетики трьох країн – Греції, Болгарії та Румунії. Єврокомісія класифікувала його як проєкт спільних інтересів (PCI), розвиток якого передбачає розбудову міждержавних інтерконнекторів задля підвищення безпеки та диверсифікації енергопостачання. Ініціатива перейшла в практичну площину 2016 року, коли оператори газових мереж Греції, Болгарії, Румунії, Угорщини та Австрії підписали відповідний меморандум про поєднання активів.

Хто ще залучений до проєкту? Крім ОГТСУ, «Вертикальний коридор» підтримали оператори систем транспортування газу й LNG Греції (DESFA і Gastrade), Болгарії (ICGB, Bulgartrangaz), Румунії (Transgaz), Молдови (Vestmoldtransgaz), Угорщини (FGSZ) і Словаччини (EUStream).

Їхня співпраця дозволить посилити гнучкість регіонального газопостачання та відкриває доступ європейським споживачам до газу, який надходитиме в Грецію через на ЗПГ-термінали і Трансадріатичним газопроводом з Азербайджану. Можливість зберігати газ в українських сховищах значно підвищує цікавість ринку до реалізації проєкту.

Що дасть участь України іншим учасникам? З приєднанням України та Молдови «Вертикальний коридор» поширився також маршрутом існуючого Трансбалканського газопроводу з Греції і здатен забезпечити транспортування газу в реверсному напрямку.

Історично цим газопроводом доставлявся російський газ на Балкани через Україну, Румунію і Молдову. Однак із 2020 року «газпром» переорієнтував значну частину свого ресурсу на «Турецький потік», що з’єднує рф і Туреччину Чорним морем. Тому ОГТСУ хоче створити «привабливі умови», щоб залучити трейдерів для використання додаткових потужностей Трансбалканського коридору, а це 6 млн куб. м на добу, вже протягом 2024 року.

Ще один ефект від участі України у «Вертикальному коридорі» – це сприяння Угорщині, Словаччині та Австрії отримати нові джерела газу замість російського. Така співпраця не тільки скоротить доходи рф від експорту вуглеводнів, а й обмежить кремль у політичному тиску на зазначені країни.

Навіщо цей проєкт Україні? За словами заступника міністра енергетики Миколи Колісника, Трансбалканський газопровід може надати замовникам послуг додатково 7 млрд куб. м, а в майбутньому 10 млрд куб. м. «Фактично це збільшення можливостей для транспортування газу з Каспійського регіону і LNG, а також газу регіонального видобутку. Для України це також додаткові можливості для збільшення попиту на зберігання газу в підземних сховищах, що надходитиме, наприклад, з грецьких портів Александруполіс і Ревітусса, де розташовані LNG-термінали», – пояснив він.

Серед перших компаній, які скористаються можливостями «Вертикального коридору», – український енергохолдинг ДТЕК Ріната Ахметова. Минулого тижня гендиректор ДТЕК Максим Тімченко повідомив, що компанія D.Trading зі структури холдингу, «зараз працює над першою LNG-угодою», яка передбачає доставку вантажу на термінал у Греції для регазифікації і подальшого транспортування в українські ПСГ.

Це було сказано в контексті дискусії на Всесвітньому економічному форумі за участі прем’єр-міністра Греції Кіріакоса Мицотакіса, який розповідав про посилення ролі Греції в енергетичній безпеці Європи завдяки розбудові інфраструктури і, зокрема, запуску нового плавучого LNG-терміналу FSRU Alexandroupolis на узбережжі Егейського моря. Цей проєкт із річною потужністю 5,5 млрд ку.б м газу дозволить забезпечувати блакитним паливом споживачів не лише у Греції, а й у Болгарії, Румунії, Північній Македонії, Сербії, Угорщині, Словаччині, Молдові та Україні.

«Вертикальний коридор» європейського газопостачання: що це за проєкт і кому він вигідний

На час виходу цієї публікації Mind не отримав відповідь від ДТЕК на запит про деталі майбутньої LNG-угоди. Раніше в січні 2024 року про закупку першої партії американського LNG з доставкою на термінал в Александруполісі повідомляв міністр енергетики Молдови Віктор Парліков.

За даними грецького оператора газотранспортної системи DESFA, 2023 року основними «воротами» імпорту газу в країну був LNG-термінал Ревітусса, де було розвантажено 41 танкер із 7 країн. США є найбільшим постачальником LNG у Грецію (10,75 ТВт-год, або 37,69% в загальному обсязі імпорту), на другому місці – росія (8,38 ТВт-год), далі йдуть Єгипет (3,5 ТВт-год), Алжир (3,47 ТВт-год), Норвегія (0,97 ТВт-год), Нігерія (0,94 ТВт-год) та Іспанія (0,51 ТВт-год).


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло