Найбільший офшор російського бізнесу в Європі, куди стікалися десятки мільярдів доларів сировинних наддоходів “багатих” років до анексії Криму і санкцій, зачинив двері для росіян.
Банки Кіпру в період з 2014 по 2022 роки закрили рахунки 82% клієнтам із рф, повідомляє Associated Press з посиланням на статистику місцевої фінансової влади.
Обсяг депозитів, які російські громадяни та компанії зберігають у кіпрських банках, за той же період зменшився вчетверо (на 76%).
Загалом у банківській системі острівної республіки було закрито 126 тисяч рахунків, головним чином пов'язаних з росією клієнтів, а відмову в банківському обслуговуванні отримали 60 тисяч фізичних та юридичних осіб. Обсяг «вигнаних» з Кіпру коштів влада оцінює в 43,5 млрд євро.
Тісні зв'язки Кіпру з російським капіталом пішли в історію, заявив президент республіки Нікос Христодулідіс, виступаючи перед Парламентською асамблеєю Ради Європи (ПАРЄ) у вівторок.
«Я визнаю, що були допущені помилки», – сказав він, коментуючи звинувачення в тому, що на Кіпрі роками відмивалися сумнівні гроші російського походження. Помилкою, за словами Христодулідіса, була й програма «золотих паспортів», за допомогою якої громадянство Кіпру видавалося за інвестиції в економіку республіки.
Влада Кіпру навесні розпочала розслідування російської присутності на острові, відкривши загалом 29 справ після того, як США та Велика Британія у квітні ввели санкції проти 13 фірм та осіб, викритих у приховуванні активів олігархів. Серед них опинилися Роман Абрамович та Алішер Усманов.
Повідомлялося, що у грудні на Кіпр прибув «десант» з агентів ФБР і Служби боротьби з фінансовими злочинами Мінфіну США, які допоможуть місцевій владі розібратися зі способами уникнення росіян від санкцій. Одна з головних справ – перереєстрація власником «Сєвєрсталі» мільярдером Алєксєєм Мордашовим своєї частки в німецькому туроператорі TUI за кілька хвилин до публікації списку санкцій Євросоюзу.
Під загрозою жорстких заходів щонайменше 10 великих російських компаній залишили Кіпр за останні півроку. Серед них TCS Group Holding, головна компанія Тінькофф банку; Etalon Group, один із найбільших забудовників у рф; найбільший виробник залізничного та міського рейкового транспорту в СНД «Трансмашхолдинг», рекрутинговий сервіс HeadHunter та онлайн-ретейлер Ozon.