Щодня в Україні відкривається одна справа про рейдерство, проте лише 17% справ доходить до суду

Для порівняння: у 2021 році до суду доходило 37% справ

Фото: pixabay.com

Понад 360 випадків рейдерства було зафіксовано 2023 року. Більша частина проваджень відкривається за підробку документів. При цьому лише 17% справ дійшло до суду торік.

Про це повідомляє аналітичний центр «Опендатабот».

363 справи про рейдерство було відкрито в Україні у 2023 році. Справ побільшало майже втричі, якщо порівняти з першим роком повномасштабного вторгнення. Проте це все ще в 1,6 раза менше, ніж у 2021 році, коли зафіксували 597 таких проваджень.

Торік у середньому щомісяця відкривалось 30 справ про рейдерство. Для порівняння: у 2021 році цей показник був 50 проваджень на місяць.

Загалом відсоток справ, що надходять до суду за статтями про рейдерство, становить 16,8%. Для порівняння: у 2021 році цей показник був 37,3%.

У 80% справ про рейдерство, що були відкриті у 2023 році, рішення не було ухвалено.

Переважну більшість справ про рейдерство – майже 68%, або 245 проваджень – було відкрито через підробку документів (ст.205-1 ККУ). До судового розгляду надійшло лише 55 справ за цією статтею.

17% справ було відкрито за фактами протидії законній господарській діяльності (ст. 206 ККУ) – це 62 кримінальних провадження. З них до суду не дійшло жодного провадження.

Найменше справ, пов'язаних із рейдерством, – 15% – стосуються протиправного заволодіння майном підприємств (ст. 206-2 ККУ). З 56 кримінальних справ торік до суду надійшло лише 6.

Бекграунд. До війни, за оцінками експертів, в Україні діяло приблизно 50 професіональних рейдерських груп. Спираючись на цілий комплекс засобів – психологічний тиск, шантаж, підробку документів, підкуп силових структур, вони створювали умови для захоплення та перерозподілу власності нібито «у рамках закону». Під рейдерські атаки загалом в Україні до війни потрапило понад 4000 суб'єктів господарювання. А річний обсяг рейдерського перерозподілу власності сягав у середньому $3 млрд.

Mind зустрівся з очільником Офісу протидії рейдерству й обговорив з ним актуальні проблеми сьогодення – в першу чергу ті, що стосуються реєстраційного рейдерства,  а також те, як змінились алгоритми подібних протиправних дій за 23 місяці війни, які його види з’явилися, що нового в діяльності «чорних реєстраторів» та які масштаби аграрного рейдерства.        

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS