Створення освітніх центрів у громадах – потужний проєкт, який уже два роки реалізується по Україні Міжнародним благодійним фондом SavED із партнерами, у тому числі – Програмою «U-LEAD з Європою». Його мета – стати осередком відновлення доступу до освіти, який можна відкрити в кожній громаді та будь-якому приміщенні.
Про це під час конференції «Війна та освіта. 2 роки повномасштабного вторгнення» розповіла Анна Пуцова, співзасновниця БФ SavED. За її словами, команда проєкту вирішила не братися за відбудову цілих шкіл, пропонуючи швидке рішення: створення просторів, де діти можуть збиратися та долучатися до освітніх процесів – як шкільних, так і до- і позашкільних.
«Це – не замінник школи. Це – простір, у якому діти можуть за умов, у яких вони опинились, збиратися, навчатися, мати доступ до потрібних ресурсів і техніки та мати змогу розуміти, наскільки важливою в їхньому житті є навичка навчатись», – сказала Анна Пуцова.
Серед отримувачів послуг освітніх центрів – діти, які не мають можливості долучатися до дистанційного навчання, ті, хто потребує додаткової психосоціальної допомоги, а також вчителі, батьки, адміністратори шкільних закладів і члени громади.
За період існування фонду та проєкту освітні локації по регіонах України отримали різні форми: цифрові освітні центри та мультифункціональні освітні центри; крім того, вони носять різні назви залежно від партнера. Але завжди вони виконують одну місію – повернути дітей до освітнього процесу. З часом для них була обрана спільна назва, «Вулик». Це місце, де постійно щось відбувається, безперервно вирують життя та дитяча активність.
По Україні наразі відкриті 35 таких центрів – на Київщині, Чернігівщині, Миколаївщині, Дніпропетровщині. Також з осені 2023 року запрацювала мережа «Вуликів» на Харківщині – там відкриваються Цифрові освітні центри за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС і його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією – для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. «U-LEAD з Європою» ставить собі за мету 2024 року допомогти громадам напрацювати 25 якісних проєктів із розвитку, які будуть профінансовані в рамках програми.