Глава фінтех-стартапу Wirecard Марсалек відмивав гроші для Кадирова — The Insider

Він працював на російські спецслужби щонайменше 10 років і прямо брав участь у відмиванні грошей

фото DR

Колишній операційний директор фінтех-компанії Wirecard Ян Марсалек продовжує ховатися в росії, використовуючи три паспорти на чужі імена, встановило розслідування The Insider і Der Spiegel.

Крім того, розслідувачі, які вивчили листування Марсалека, опублікували раніше невідомі деталі та персоналії його вкрай тісних відносин із спецслужбами рф.

Про те, що Марсалек пов'язаний із російськими спецслужбами, стало відомо ще під час краху Wirecard у 2020 році. Це був перший в історії випадок банкрутства «блакитної фішки» індексу DAX.

До краху Wirecard була «найдорожчим фінтехом Європи», замислювалася про поглинання Deutsche Bank і хотіла стати платформою криптовалюти Telegram, але виявилося, що в основі лежить підробка звітності та імітація бурхливого зростання.

Марсалек часто їздив до росії, підбираючи платіжні сервіси і банки для поглинання.

Влітку 2020 року Spiegel підтвердив, що Марсалек зник у росії, а наприкінці 2023 року вийшла велика стаття WSJ, в якій його прямо назвали російським агентом, який працював на російські спецслужби щонайменше 10 років і прямо брав участь у відмиванні грошей на користь СЗР та ГРУ.

Розслідування The Insider отримало нові дані.

На Марсалека, авантюриста за вдачею, російські спецслужби вийшли у 2014 році через російську модель Наталю Злобіну. Остання звела його з командиром підрозділу спецназу ГРУ Станіславом Петлінським. Із цього розпочалася тісна робота Марсалека з російськими спецслужбами.

До ранніх «послуг» Марсалека належало відмивання $400 млн із гонконгських рахунків друзів Рамзана Кадирова, стверджує The Insider.

А у 2017 році він купив російську ПВК «РСБ-Груп», що діяла в Лівії. За її допомогою Марсалек збирався контролювати «південний» потік біженців до Європи. Схема руху коштів, відпрацьована у цій угоді, могла використовуватися для «сірого» фінансування проектів ГРУ.

Одночасно він мав зв'язки з колишніми співробітниками Федерального управління захисту конституції та боротьби з тероризмом Австрії (BVT).

Зокрема, після виходу 2020 року розслідування про участь російських спецслужб у отруєнні Олексія Навального, Марсалек «пробив» через BVT адресу Христа Грозєва – співавтора розслідування.

У росії Марсалек живе за трьома паспортами, два з них – із даними реальних людей: священиків Константіна Баязова з Липецької області та Віталія Малкіна з Владіміра. Третій виписаний на ім'я Алєксандра Шмідта.

Марсалек зберіг доступ до частини своїх коштів і продовжує працювати на розвідку в росії, але схоже, що західним спецслужбам вдається відстежувати та припиняти його діяльність.

Бекграунд. Раніше повідомлялося, що колишнього директора Wirecard Яна Марсалека підозрюють в шпигунській діяльності на користь росії.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS