У березні генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг говорив про те, що цього року оборонні витрати європейських членів альянсу вперше досягнуть 2% ВВП, склавши $470 млрд. Але за оцінкою фахівців з безпеки, для забезпечення ефективної оборони та політики стримування країнам НАТО необхідно збільшити військові бюджети до рівня часів холодної війни, або близько 4% ВВП, пише Bloomberg.
Якщо країни «великої сімки» (США, Канада, Британія, Німеччина, Франція, Італія та Японія) хочуть вийти на цей рівень, їм у найближче десятиліття додатково знадобиться понад $10 трлн, вважає Bloomberg Economics.
Поки що з великих країн такі військові витрати собі дозволяє лише росія, яка веде війну. Минулого року вона витратила на оборону та безпеку 4,4% ВВП, а у бюджеті на 2024 рік на ці цілі закладено понад 10,7 трлн рублів (близько 6% ВВП).
Серед країн НАТО найбільших витрат у 2023 році зазнала Польща (3,9%), для США цей показник становив 3,3%. Вічно готова до протистояння з північним сусідом Південна Корея витратила 2,8%, а Іран, який забезпечує росію дронами – 2,2%.
Витрати Китаю відносно невеликі (1,3% ВВП), але цього року вони зростуть на 7,2% (максимум протягом останніх п'яти років). Голова КНР Сі Цзіньпін рішуче проголошує намір підкорити Тайвань. За оцінкою командувача військ США в Індійсько-Тихоокеанському регіоні Джона Аквіліно, Китай буде готовий до вторгнення на острів до 2027 року.
У минулому році європейські члени НАТО та Канада збільшили оборонні витрати дев'ятий рік поспіль – на безпрецедентні 11%. При цьому, за словами Столтенберга, цілі в 2% ВВП досягнули загалом дві третини країн, тоді як у 2014 році на початку цієї ініціативи таких було лише три, а минулого року – 11.
Естонія запропонувала європейським країнам ввести оборонний податок, який дозволив би збільшити відповідні витрати до 3% ВВП.
Бекграунд. Нагадаємо, великі компанії Тайваню почали розробляти запасні плани на випадок нападу Китаю на острів.