НКЦПФР (Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку), керуючись новим законодавством, повністю скасовує свої нормативні акти про сертифікацію фахівців.
Про це повідомляє пресслужба регулятора.
Наголошується, що відтепер працівникам усіх професійних учасників ринків капіталу не потрібен сертифікат як для отримання ліцензії, так і для провадження професійної діяльності, не лише під час дії воєнного стану, а й після його закінчення.
«Від початку нашої каденції ми боролися із цією застарілою конструкцією, коли працівник і директор повинні були кожні три роки отримувати сертифікат. Ми доклали багато зусиль на цьому шляху, щоб сьогодні ми могли сказати – сертифікати не потрібні. Нарешті цей архаїзм у минулому», – повідомив голова НКЦПФР Руслан Магомедов.
Зокрема, комісія ухвалила рішення про визнання таким, що втратило чинність, Положення про сертифікацію фахівців з питань ринків капіталу та організованих товарних ринків (рішення від 13 серпня 2013 року №1464). Це стало можливим завдяки змінам у переліку повноважень регулятора, внесеними законом №3585-IX. А отже, у комісії нині відсутні повноваження щодо сертифікації фахівців.
Нагадаємо: Президент України Володимир Зеленський підписав закон про регулювання та нагляд на ринках капіталу та організованих товарних ринках (№3585-ІХ, відомий як законопроєкт №5865), який підсилює повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР) та ухвалення якого є умовою виділення Україні $1,5 млрд позики на розвиток (DPL) Світовим банком.
Закон, зокрема, передбачає підвищення інституційної спроможності НКЦПФР як нацрегулятора ринків капіталу та організованих товарних ринків і розширення її повноважень, закріплення в законодавстві гарантій незалежності комісії, у тому числі фінансової, удосконалення законодавчих норм щодо міжнародної співпраці НКЦПФР, побудову ефективної системи нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринків відповідно до Принципу IOSCO з метою забезпечення функціонування ефективної системи запобігання зловживанням на зазначених ринках.
Ним також запроваджуються дієві механізми запобігання маніпулюванню, інсайдерській торгівлі, незаконному використанню інсайдерської інформації та іншим зловживанням на ринках капіталу й організованих товарних ринків, зокрема заборону фінансових пірамід і боротьбу зі спробами їх організації.
Крім того, документом посилюється фінансова незалежність НКЦПФР. Зокрема, у законі запропоновано щорічні внески на регулювання з чинних професійних учасників ринку: торговців фінансовими інструментами, зберігачів, КУА – 15 прожиткових мінімумів (у разі поєднання видів сплачується найбільший внесок), організаторів торгівлі, клірингових організацій – 75 прожиткових мінімумів (п.м. – 2589 грн). Однак ця норма, згідно з документом, почне діяти вже після завершення війни.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Рада ухвалила реформу ринку капіталів і комісії із цінних паперів. «Метою законопроєкту є побудова на вітчизняних ринках капіталу та організованих товарних ринках, створення яких було забезпечено раніше прийнятими законами, ефективної системи здійснення регулювання, нагляду та запобігання зловживанням», – йдеться в документі. Раніше нардеп Ярослав Железняк зазначав, що ухвалення цього проєкту є не тільки важливим наближенням міжнародного стандарту IOSCO, а й важливою умовою DPL Світового банку, щоб Україна отримала фінансування в розмірі $1,4 млрд уже навесні 2024 року. Крім того, це означає виконання меморандуму МВФ та плану ЄС.