Цього літа Україна може зіткнутися з піком дефіциту електроенергії – він припаде на липень.
Про це повідомив начальник Департаменту балансової надійності оператора системи передачу «Укренерго» Роман Грабчак.
За його словами, дефіцит буде зумовлений низкою факторів. Серед них – те, що з підвищенням температури зростає і потреба в електроенергії, адже люди більше використовують кондиціонери та інші електроприлади.
Крім того, влітку рівень води у водосховищах падає, тому робота гідроелектростанцій стає менш ефективною.
Також в цей час на атомних електростанціях традиційно проводять планові ремонти, які призводить до зупинки деяких блоків.
Частина теплових електроцентралей України була пошкоджена внаслідок російських обстрілів – це також обмежує їхню потужність.
«Найважчим місяцем поки що вважається липень. Саме тоді відчувається брак води, йдуть ремонти, а відновити пошкоджене обладнання ТЕЦ до того часу ще не встигають», – зазначив Грабчак.
«Укренерго» сподівається, що збільшення граничних цін на електроенергію (прайск-кепів) стимулюватиме імпорт електроенергії з Європи.
Крім того, розглядається можливість проведення аудиту ТЕЦ, щоб визначити, чи можна залучати їх до роботи в літній період.
Бекграунд. Раніше українські енергетики заявляли, що Україна може зіткнутися з відчутним дефіцитом електроенергії наступної зими, навіть якщо погода буде теплою, через масовані удари росії по енергетичній інфраструктурі країни. Наразі втрати української енергосистеми сягають близько 8 ГВт електроенергії – це майже половина потреб країни в пікові періоди.
Витрати на ремонт і відновлення пошкоджених об'єктів енергетики сягають сотень мільйонів доларів. ДТЕК оцінює свої потреби у $350 млн на заміну знищеного обладнання.
Енергетичний експерт Андрій Закревський зазначає, що повний блекаут в Україні неможливий, адже залишається атомна генерація. Проте її потужності недостатньо для покриття пікових потреб.