«Вайтерра Україна», дочірня компанія глобального агротрейдера Viterra, у травні 2024 року придбала елеватор ТОВ «Пеньківський ЗПК» у Вінницькій області. Відповідну інформацію наводить Українська зернова асоціація.
Компанія зазначила, що новий актив розширює мережу внутрішнього складського зберігання в Україні. Параметри угоди не розголошуються.
У квітні 2024 року Антимонопольний комітет України дозволив компанії Renaisco B.V., яка володіє 100% акцій «Вайтерра Україна», придбати понад 50% статутного капіталу ТОВ «Пеньківський ЗПК».
Пеньківський елеватор має потужності зберігання 26 тис. тонн зерна і може приймати 3 тис. тонн зерна на добу. Комплекс здатний відвантажувати до 54 залізничних вагонів протягом 40 годин. «Придбання цього елеватора спрямоване на збільшення прямих закупівель агропродукції безпосередньо від виробників у регіоні та її відвантаження до глибоководних портів України», – повідомила компанія.
Viterra (штаб-квартира – Роттердам, Нідерланди) – глобальна агропромислова та торговельна компанія, що спеціалізується на виробництві, переробці та експорті агропродукції, зокрема зернових, олійних і бобових культур, рослинних олій, цукру, бавовни, біодизеля. Нині компанія веде діяльність у 38 країнах, володіючи понад 30 переробними підприємствами та 29 портовими терміналами.
Viterra створена в Канаді 2007 року. На початку 2013-го компанію поглинув глобальний сировинний трейдер Glencore, після чого вона стала частиною профільного підрозділу Glencore Agriculture. У 2020 році Glencore провела ребрендинг аграрного бізнесу, змінивши назву на Viterra. Нині Glencore володіє 49,9% акцій Viterra.
Glencore працює на українському аграрному ринку з 1996 року. У 2021 році ПІІ «Гленкор Агрікалчер Україна», підконтрольна Glencore Agriculture, змінила назву на ПІІ «Вайтерра Україна» в рамках глобального ребрендингу.
Нині «Вайтерра Україна» займається заготівлею, переробкою та торгівлею українською агропродукцією. Компанія закуповує агропродукцію безпосередньо у виробників на всіх можливих умовах. В Україні компанія володіє лінійними елеваторами Балтське ХПП і Любашівський елеватор (обидва – Одеська область), олійноекстракційним заводом «Вайтерра Колос» (Харківська область), морським зерновим терміналом ІЗТ в морському порту Чорноморськ і морським олійним терміналом «Евері» у морському порту Миколаїв, а також парком залізничних вагонів.
Бекграунд. У червні 2023 року американська агропромислова корпорація Bunge та Viterra уклали угоду про злиття, результатом якого стане створення глобального гіганта аграрного виробництва та трейдингу вартістю приблизно $34 млрд.
У рамках угоди Bunge придбає Viterra за $8,2 млрд. Оплата буде здійснена акціями й готівкою, зокрема акціонери Viterra отримають приблизно 65,6 млн акцій Bunge загальною вартістю близько $6,2 млрд і близько $2 млрд готівкою. Bunge також перейде борг Viterra в розмірі $9,8 млрд. Після завершення угоди акціонери Viterra володітимуть приблизно 30% об’єднаного бізнесу. Після оголошення домовленостей очікувалося, що злиття завершиться в середині 2024 року.
У квітні 2024 року антимонопольний регулятор Канади висловив занепокоєння щодо угоди, оскільки вона може завдати шкоди конкуренції на ринку зерна в Західній Канаді та ріпакової олії у Східній Канаді. Bunge та Viterra назвали занепокоєння безпідставними й пообіцяли співпрацювати з владою країни. Остаточне рішення має ухвалити уряд Канади.
Bunge також володіє виробничими та портовими активами в Україні. Американській компанії, зокрема, належить олійноекстракційний завод у Дніпрі й виробничо-перевантажувальний комплекс «Грінтур-Екс» у морському порту Миколаїв, до складу якого входять олійноекстракційний завод і перевантажувальний термінал (перевалка зернових та олійних вантажів).
Після початку повномасштабного російського вторгнення українські морські термінали Viterra та Bunge кілька разів піддавалися масованим ворожим атакам. Особливо важких руйнувань зазнали термінали Viterra: ІЗТ – у липні 2023 року, «Евері» – у червні та жовтні 2022 року.