Туреччина, Румунія та Болгарія у понеділок, 1 липня, розпочали спільні пошуки мін у Чорному морі, щоб підвищити безпеку судноплавства, зокрема експорту українського зерна. Україна та росія є ключовими виробниками зерна, і війна поставила під загрозу безпечне проходження вантажів.
Про це повідомив Bloomberg.
Зазначається, що ці зусилля, які здійснюють під керівництвом Стамбула, є першою великою акцією чорноморських держав після російського вторгнення в Україну, спрямованою на знешкодження мін, які дрейфують у певних районах Чорного моря.
«Київ запустив власний Чорноморський експортний маршрут минулого року після зриву угоди про безпечний коридор, підтриманої росією, Туреччиною та ООН. Це успішно збільшило експорт і допомогло економіці розвиватися швидше, ніж прогнозувалося, але цей шлях залишається ризикованим», – пишуть у виданні.
Наголошується, що у 2023 році внаслідок ракетного удару росії поблизу ключового українського порту Одеса постраждало комерційне судно, внаслідок чого загинув капітан, а інші члени команди дістали поранення. Судно, найняте сільськогосподарським гігантом Cargill, також було пошкоджене вибухом під час плавання з українського порту в Чорному морі в листопаді.
За даними видання, у березні Україна заявила, що експорт з її чорноморських портів «майже повернувся до довоєнних обсягів» після неодноразових атак і збоїв після повномасштабного вторгнення росії. Проте порти навколо Одеси «стикаються з частими ударами з боку росіян», які «продовжують переривати їхню діяльність».
Уточнюється, що з моменту відкриття морського коридору в серпні 2023 року Україна експортувала 37,4 млн тонн агропродукції з портів Одеси, Чорноморська та Південного. Про це повідомили минулого тижня на сайті Міністерства інфраструктури України.
У Bloomberg додали, що Туреччина, Румунія та Болгарія є членами НАТО, проте їхні морські сили перебувають за межами НАТО, зокрема, щоб «уникнути ескалації напруженості з росією».
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що морські порти України у січні – червні 2024 року, за оперативними даними, збільшили вантажообіг проти відповідного періоду минулого року на 68,4%, або на 21,4 млн тонн – до 52,7 млн тонн.
Водночас ЄС пропонує запровадити санкції проти нафтотранспортної компанії рф «Совкомфлот». Так ЄС прагне зменшити здатність росії фінансувати війну проти України.