На саміті НАТО у Вашингтоні було ухвалено рішення про надання Україні протягом року військової допомоги на суму 40 млрд євро. Про це йдеться у заяві глав держав та урядів країн – членів Північноатлантичного альянсу, оприлюдненій за підсумками другого дня саміту, 10 липня.
Вказується, що в цій сумі буде враховано кошти, виділені з 1 січня 2024 року.
На саміті було також погоджено план, що дозволяє гарантувати надання Україні допомоги навіть у разі перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США в листопаді цього року. Про це повідомив генсек НАТО Єнс Столтенберг.
У рамках цього плану постачання НАТО озброєнь Україні, а також навчання українських солдатів у Європі надалі координуватимуть через штаб-квартиру альянсу в німецькому Вісбадені за участю 700 співробітників, зокрема 40 німецьких.
«Мета полягає в тому, щоб перевести підтримку України у сфері безпеки на постійну основу й у такий спосіб забезпечити поліпшену, передбачувану та узгоджену підтримку», – йдеться у заяві країн НАТО.
Зазначається, що завданням нової штаб-квартири під назвою NSATU буде також допомога Україні в її подальшому зближенні з НАТО.
«З погляду міжнародного права NSATU не зробить із НАТО учасницю конфлікту», – йдеться у заяві союзників.
При цьому прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відмовився від участі угорських сил у роботі штаб-квартири через побоювання перед конфронтацією з росією.
Досі за координацію допомоги Україні відповідали США. Для цього у штаб-квартирі командування ЗС США наприкінці 2022 року було сформовано підрозділ із 300 військовослужбовців під назвою «Група з підтримки України у сфері безпеки».
Як і очікувалося, запрошення України до вступу в НАТО на саміті у Вашингтоні не прозвучало.
«Головна причина – побоювання США та Німеччини перед конфронтацією з росією», – пише агентство AFP.
Проте, як йдеться в заяві союзників, вони вважають, що Україна перебуває «на незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включно з членством в НАТО».
Бекграунд. Напередодні Reuters писало, що країни НАТО готові прийняти Україну в альянс, але для цього ще багато чого потрібно зробити. «Усі союзники згодні, що Україна буде членом НАТО», але поки що зарано точно говорити, коли це відбудеться, заявив у середу на саміті Столтенберг.