ЄС наразі не надав офіційної підтримки Угорщині та Словаччині щодо питання ретранзиту нафти «Лукойлу» через Україну.
Про це пише Financial Times.
Зазначається, що, хоча Угорщина та Словаччина звернулися з проханням переконати Україну відновити постачання нафти «Лукойлу», Брюссель ще не прийняв рішення і не вживає заходів.
У понеділок Угорщина та Словаччина звернулися до брюссельських чиновників із проханням спробувати переконати Україну дозволити «Лукойлу» продовжити постачання нафти. Вони стверджують, що Україна, яка хоче приєднатися до ЄС, порушила пункт договору про асоціацію, у якому йдеться про те, що вона не може припинити транзит через свою територію. Рішення ЄС також не змусить східного сусіда зробити це, оскільки санкції Євросоюзу проти росії стосуються лише морських перевезень нафти.
Вони не поширюються на постачання, що прямують до Чехії, Словаччини та Угорщини, доки ці країни не забезпечать адекватного постачання нафти з альтернативних джерел. Причиною цього винятку є те, що країнам, відрізаним від морських портів, складніше замінити російські вуглеводні.
Кілька днів тому генеральний директор української трубопровідної компанії заявив, що заморожування постачання нафти має на меті позбавити росію приблизно $6 млрд щорічних доходів.
Однак російське інформаційне агентство «РИА Новости» з посиланням на інформаційне агентство Reuters повідомляє, що «за словами одного з дипломатів, у торговельній угоді України є пункт, який дозволяє зупинення транзиту нафти».
За словами російського джерела, дипломати ЄС обговорили ситуацію з Україною, але ні про що не домовилися. Тому в Єврокомісії попросили більше інформації nf пообіцяли, що консультації продовжаться.
Нагадаємо: у червні Україна припинила транспортування нафти «Лукойлу» південною гілкою нафтопроводу «Дружба». ЄС вважає, що це не створює серйозних ризиків для загального постачання нафти, оскільки інші російські компанії продовжують постачання.
Крім того, альтернативні маршрути для імпорту нафти існують, але їхня потужність і якість можуть бути недостатніми для повної заміни російської нафти. Угорщина та Словаччина розглядають контрзаходи, зокрема припинення військової допомоги Україні та судові позови.
Бекграунд. Раніше Mind підготував матеріал «Кінець «Дружби»: чому Угорщині та Словаччині так «болить» блокування постачань російської нафти».